ROK SZKOLNY 2004 / 2005
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2004/2005
Inaguracja roku szkolnego w naszej szkole podobnie jak w wielu innych szkołach w Polsce rozpoczęła się bardzo uroczyście. Nauczyciele jak i uczniowie z uśmiechem na twarzy i nowymi siłami przekroczyli próg szkoły. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło 258 uczniów, w tym 92 pierwszoklasistów. Dyrektor szkoły mgr Kazimierz Gietek życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym.
POLSCY UCZNIOWIE W NIEMCZECH (4-12.09.2004)
W dniach 4 - 12 września 2004 r. młodzież z Gimnazjum Gminnego przebywała w Niemczech. Czternaścioro uczniów wraz z opiekunami p. Lidią Kasperuk i p. Moniką Czabaj uczestniczyło w ramach wymiany młodzieży polsko - niemieckiej w wycieczce do Gransee.
Gimnazjaliści zostali powitani przez władze gminy Gransee bardzo serdecznie. Młodzież przebywała w małej miejscowości Zernikow. Codziennie uczęszczała do niemieckiej szkoły im T. Fontany, gdzie odbywały się lekcje niemieckiego, muzyki, chemii, informatyki, techniki, gotowania, plastyki, angielskiego, geografii, matematyki. Organizatorzy programu przewidzieli też wiele innych atrakcji. Młodzież chętnie wiosłowała na kajakach, czy grała w kręgle. Mile zaskoczyła wszystkich wycieczka do Postdamu i zwiedzanie parku i pałacu Sansouci. Z przyjemnością będziemy wspominać harce wodne w Therma Natura Parku w Templinie.
Gimnazjaliści nawiązali kontatkty, zawiązały się przyjaźnie. Ze łzami w oczach uczniowie pojawili się na pożegnalnym spotkaniu. Na pamiątkę przeżytej w Niemczech przygody, każdy otrzymał kubek ze swoim imieniem, a także pamiątkową tablicę.
Uczniowie bardzo mile wspominają pobyt w Grasnee. Mają nadzieję, że w przyszłości czekają podobne wyjazdy.
W oczekiwaniu na pociąg do Berlina w Gransee |
AKCJA ,,SPRZĄTANIA ŚWIATA" POD HASŁEM ,,CZYŚCIOCH - TO JA!" (17.09.2004)
1. [8:15 - 10:50] - Zajęcia lekcyjne
2. [10:50 - 11:10] - Przerwa obiadowa dla klas młodszych
3. Sześcioosobowe grupy uczniów zgłaszają się do pani Malinowskiej (pokój nauczycielski) - po zadania konkursowe, które wykonują do godziny 11:55 / 12:15
4. [11:10] - pozostali uczniowie zbierają się przed szkołą (od strony hali sportowej) - opiekun informuje o terenie przydzielonym do sprzątania i rozdziela: worki na śmieci, rękawice
5. [11:55] - powrót do szkoły - przerwa obiadowa dla klas starszych: [11:55 - 12:15]
6. [12:15 / 12:20] - zbiórka na hali sportowej i ocena wyników prac swoich kolegów i koleżanek, udział w części konkursowej
7. [13:00 - 13:30] - zakończenie konkursu, wręczenie dyplomów i degustaja kiełbasek
organizator: mgr Agnieszka Malinowska
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW (27.09.2004)
EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
27 th September
W dniu dzisiejszym w naszej szkole już po raz tzreci odbył się Europejski Dzień Języków. Osobą odpowiedzialną za przebieg programu była pani Jolanta Koczuk, przy współpracy pani Niny Dawidziuk i pani Moniki Czabaj. Program artystyczny przygotowany przez uczniów miał na celu nie tylko dobrą zabawę ale również podkreślenie jak ważna jest znajomość języków obcych w różnych sytuacjach, np. podczas oglądania popularnego na całym świecie programu muzycznego MTV. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali trzech wywiadów w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim, które były przeprowadzone z królową Elżbietą II, Steffi Graf i Jeleną Isinbajewą. Cały program był urozmaicony popularnymi piosenkami wykonanymi również w trzech językach. Wszyscy świetnie bawili się tego dnia.
PISARZ W NASZEJ SZKOLE - KRZYSZTOF PETEK (5.10.2004)
5 października naszą szkołę odwiedził młody pisarz z Wrocławia - Krzysztof Petek. Jest on autorem cyklu powieści sensacyjno - przygodowych adresowanych do młodzieży. Tematem jego książek są osobiste przeżycia. Autor powiedział, że bardziej czuje się dziennikarzem niż pisarzem.
Pracował w radiu, TV, publikował również teksty w "Sztandarze Młodych", "Super Ekspresie".
Krzysztof Petek od kilku lat organizuje warsztaty dziennikarskie i obozy przetrwania dla młodzieży. Te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pisarz przestrzegał przed różnego rodzaju nałogom i zachęcał do uczestniczenia w swoich obozach.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze spotkania, które przybliżyło im pracę nie tylko pisarza ale też dziennikarza.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH ( 8.10.2004)
W tym dniu wszyscy pierwszoklasiści Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach stali się pełnoprawnymi uczniami. Już od samego rana czuło się odświętną atmosferę. Elegancko ubrani uczniowie klas pierwszych na specjalnym apelu złożyli ślubowanie i tym samym zostali zaliczeni do szkolnej społeczności. Pierwszoklasiści przedstawili również krótką część artystyczną. Wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki, ale oni udowodnili, że nie mają tremy i czują się już bardzo dobrze w nowym środowisku, nawet wtedy, kiedy występują na forum szkoły.
Życzymy im powodzenia w nauce !!!
TEATR W NASZEJ SZKOLE (11.10.2004)
Dzisiaj do naszej szkoły po raz koleny przyjechał teatr z Krakowa. Tym razem aktorzy zaprezentowali sztukę B. Prusa "Kamizelkę". Wszyscy uczniowie szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie, a następnie porozmawiać z aktorami o takich problemach jak miłość, poświęcenie, oddanie. To tematy, które są bardzo ważne w naszym życiu codziennym, jednak zapominamy o nich często. Była to nietypowa lekcja, ale jakże pouczająca dla całej społeczności szkolnej.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ (14.10.2004)
"Korzenie edukacji są gorzkie
lecz owoce słodkie"
Arystoteles
W dniu dzisiejszym w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Nauczyciela. Z tej też okazji został przygotowany apel, za Który odpowiedzialne były pani L. Kasperuk i pani K Terebun. Uczniowie przedstawili część artystyczną, która była formą podziękowania wszystkim nauczycielom za trud włożony w pracę z nimi. Nastepnie uczniowie klas III osobiście złożyli życzenia i wręczyli kwiaty. Dyrektor szkoły podziękował uczniom w imieniu rady pedagigicznej w pozostałych pracowników szkoły za przygotowanie uroczystości. Pod koniec apelu został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą karykaturę.
HALLOWEEN (29.10.2004)
"TRICK OR TREAT" - czyli psikus albo poczęstunek. Tak dzieci w Ameryce i w Anglii chodząc od domu do domu witają ich mieszkańców 31 października w święto Halloween.
Ludzie zazwyczaj nie chcą, by robiono im psikusy, więc dają dzieciom słodycze.
Uczniowie naszej szkoły postanowili przyblizyć to typowo amerykańskie święto i 29 października od rana po naszej szkole chodziły osoby przebrane za wilkołaki, wampiry, duchy i zbierały słodycze. Nastepnie uczniowie opowiadali o obrzędach związanych z tym świętem. Następnie uczniowie opowiadali o obrzędach związanych z tym świętem. Widzów najbardziej zaciekawiły straszne historie opowiadane przez zjawę. Na koniec wystąpił zespół z repertuartem swoich "przerażających" piosenek. Wszyscy uczniowie dobrze bawili się tego dnia.
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Na tę chwilę czekało przez 123 lata wielu Polaków żyjących na ziemiach polskich pod zaborami Niemiec, Rosji i Austrii.
Podczas uroczystej akademii młodzież naszego Gimnazjum przybliżyła najważneijsze wydarzenia oraz atmosferę ostatnich lat I wojny światowej, które w znaczący sposób wpłynęły na losy naszego kraju.
OGÓLNOKRAJOWA AKCJA
"RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI"
Uczniowie Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach wzięli czynny udział w akcji antynikotynowej pt.: "Rzuć palenie razem z nami".
W okresie od 01.11.2004 roku do 30.11.2004 roku zostały zrealizowane nastepujące działania:
a). Organizator akcji - mgr Agnieszka Malinowska wspólnie z pielęgniarką szkolną dostarczyły uczniom materiały (ulotki, plakaty, kaseta VHS) - informujące o konsekwencjach nałogu tytoniowego.
b). Rozpropagowaniem głównych założeń akcji zajęli się chętni uczniowie, którzy wykonali własne plakaty zachęcające do zaprzestania palenia i zamieścili je w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców miata (słupy ogłoszeniowe, witryny sklepowe, itp.)
c). Materiały informacyjne dotarły do 42 placówek handlowych na terenie miasta Siemiatycze (potwierdzeniem odbioru były pieczątki konkretnych placówek).
Ponadto została zamieszczona notatka prasowa informująca o ogólnokrajowym konkursie przeznaczonym dla osób, które w ciągu ostatniego roku zwyciężyły w walce z nałogiem tytoniowym (należało zgłosić się do Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach, wypełnić ankietę i cierpliwie czekać!), natomiast osoby zainteresowane zaprzestaniem palenia papierosów wypełniły "Test motywacji"
d). Na lekcjach biologii uczniowie obejrzeli film pt.: "Jak rzucić palenie?"
Odbyły się dyskusje, wymiana spostrzeżeń służace głębszemu zaznajomieniu się z problelem nikotynowym.
e). W trakcie akcji, uczniowie na zajęciach wychowawczych wykonywali prace konkursowe, będące odpowiedzią na zorganizowany w szkole konkurs pod hasłem: "Zdrowie i uroda lub ubóstwo i choroba?"
I część - wykonanie plakatu (techika dowolna), zachęcającego do zaprzestania palenia papierosów
II część - napisanie w imieniu oskrzelików - listu adresowanego do palacza z prośbą o zaprzestanie palenia.
Tytuł listu brzmiał: "Wołanie cierpiących oskrzelików!"
Prace oceniało jury w składzie: Pani M. Jańczuk - Nazaruk (lekarz chorób płuc i gruźlicy), pielęgniarka szkolna Pani A. Szumiel i Pani K. Terebun (nauczyciel języka polskiego).
Pani doktor odwiedziła Gimnazjum Gminne w dniu 23.11.2004 roku i wygłosiła prelekcję na temat: "Konsekwencji plaenia papierosów" a także wręczyła dyplomy gospodarzom zwycięskich klas.
f). Podsumowaniem akcji była inscenizacja słowno - muzyczna pt.: "Zdrowie i uroda lub ubóstwo i choroba? Wybór należy do Ciebie!" - przygotowana przez Panią Agnieszkę Malinowską wspólnie z uczniami. Inscenizację obejrzała cała społeczność uczniowska w dniu 19.11.2004 roku, a także rodzice na spotkaniu z wychowawcami, które odbyło się 30.11.2004 roku.
Cieszymy się, że nasze działania spotkały się z "odezwem" ze strony mieszkańców Siemiatycze i okolicznych miejscowości!
Do Gimnazjum Gminnego zgłosiły się osoby, które wyraziły chęć zaprzestania palenia papierosów i wypełniły "Test motywacyjny", a także osoby, które w ostatnim roku zwyciężyły w walce z nałogiem tytoniowym (osoby te wypełniły deklaracje konkursowe biorące udział w ogólnopolskim konkursie pt.: "Rzuć palenie razem z nami"
Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocują podjęte przez nas działania i do grona osób zdrowych dołączą nowi członkowie!
"ZDROWIE I URODA LUBUBÓSTWO I CHOROBA -
wybór należy do Ciebie!"
(19.11.2004 r.)
W dniu 19 listopada 2004 roku w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach odbyło się przedstawienie - przygotowane przez Panią Agnieszkę Malinowską i uczniów klas I - III w ramach zadań będących częścią ogólnokrajowej akcji pt.: "Rzuć palenie razem z nami".
Temat tego przedstawienia brzmiał następująco: "Zdrowie i uroda lub ubóstwo i choroba - wybór należy do Ciebie!".
Przedstawienie składało się z IV części poprzedzonych wierszami i piosenkami, ukazywało przegląd życia dwóch braci bliźniaków począwszy od lat szkolnych - pobyt w gimnazjum, a kończąc na osiągnięciu wieku średnego, przekroczeniu 50 roku życia.
mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocują podjęte przez nas działania i do grona osób zdrowych dołączą nowi członkowie!
JASEŁKA 2004
(22.12.2004)
"BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE
PAN NIEBIOSÓW OBNAŻONY,
OGIEŃ KRZEPNIE
BLASK CIEMNIEJE MA GRANICĘ NIESKOŃCZONY..."
Słowami kolędy "Bóg się rodzi" uczniowie rozpoczęli coroczne Jasełka. Przedstawienie pod tytułem "Odnaleźć Boga" wszystkimsię bardzo podobało i nastroiło do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie i nauczyciele dzieląc się opłatkiem i prosforą złożyli sobie nawzajem życzenia. Na zakończenie tego miłego dnia obył się koncert kolęd "Śpiewajmy Dzieciąteczku".
SUPERBELFER
BAL GIMNAZJALNY
(22.01.2005 r.)
"Nie odmawiaj nam radości,
Przybądź dzisiaj do nas w gości.
Jutro znowu kuć będziemy,
Ale dzisiaj balujemy"
Te słowa przyświecały młodzieży Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach, która w dniu 22.01.2005 r. po raz czwarty bawiła się na Balu Gimnazjalnym w swojej szkole. Jednocześnie była to trzecia impreza odbywająca się w karnawale (pierwszy bal miał miejsce w czerwcu 2002 roku). Odstąpiono od tego terminu z różnych powodów. Między innymi uznano, że bal w czasie, w którym maturzyści mają studniówki, uświadomi gimnazjalistom, że ich również czeka bardzo ważny egzamin życiowy, zewnętrzny egzamin gimnazjalny. Jego wyniki przecież w dużej mierze będą decydowały o tym, do jakich szkół średnich dostaną się uczniowie.
Wspólna zabawa w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli oraz rodziców była namiastką "mini - studniówki" i zapowiedzią tego, co czeka uczniów za parę miesięcy. O tym, że młodzież bardzo poważnie potraktowała swój pierwszy bal, świadczyły stroje i fryzury dziewcząt, jak też galowe ubiory chłopców. W rytm modnych przebojów trzecioklasiści bawili się wesoło. O menu zadbali rodzice, przygotowując smaczny poczęstunek.
Bal przebiegł w bardzo sympatycznej atmosferze i chociaż niektóre dziewczęta (ach te obcasy) część zabawy przetańczyły na boso, wszyscy byli zadowoleni.
NAJLEPSZE WYJŚCIE - "NIE WCHODZIĆ" -
WYSTĘP K. JARYCZEWSKIEGO (10.02.2005 r.)
Taki tytuł nosi program słowno - muzyczny, który mieliśmy okazję zobaczyć dnia 10 lutego w naszej szkole. Program ten jest realizowany i prowadzony przez Krzystofa Jaryczewskiego i jest bardzo dobrym uzupełnieniem działań profilaktycznych w zakresie uzależnień od alkoholu i narkotyków adresowanych do młodzieży szkolnej.
Krzysztof Jaryczewski to autor, kompozytor, gitarzysta. To również założyciel, pierwszy wokalista i leader zespołu Oddział Zamknięty. W roku 2000 rozpoczął działalność profilaktyczną, której owocem było nagranie teledysku antynarkotykowego dla TVP. Jaryczewski nie przyjechał po to, żeby zaprezentować swoją twórczość ale po to, aby przestrzec i uświadomić młodych ludzi przed konsekwencjami, jakie niesie alkohol i narkotyki. Sam przekonał się do jakiego stanu potrafią doprowadzić te używki. To za ich sprawą stracił głos na 15 lat. Podczas spotkania zadał młodzieży kilka pytań, a mianowicie starał się dowiedzieć czym według nich są wolność, miłość i życie. Z pozoru proste pytania, a jednak trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jaryczewski podkreślił, że to młodzież - oni sami decydują o własnym życiu i od nich samych zależy czy popadną w nałóg czy nie. Uzależnienie to choroba, z której naprawdę trudno wyjść.
Spotkanie to trwało ponad dwie godziny i wszystkim bardzo się podobało. Była to kolejna nietypowa lekcja godziny wychowawczej, odbywajaca się w naszej szkole, która daje nam dużo do myślenia.
ONI POPRZEZ SPORT
ROZSŁAWIALI IMIĘ NASZEJ SZKOŁY
ŻEGNAJ, OJCZE ŚWIĘTY (2.04.2005 r.)
2 kwietnia o 21:37 czas się zatrzymał... O 22:00 dzwon Bazyliki św. Piotra obwieścił całemu światu, że Jan Paweł II nie żyje. To bardzo smutna wiadomość nie tylko dla Polaków, cały świat pogrążył się w głębokim smutku i żałobie. Odszedł człowiek, który był kimś zdecydowanie więcej niż tylko zwierzchnikiem katolików. W Papieżu widzieliśmy nie tylko głowę Kościoła, ale również wielkiego rodaka, człowieka niezwykłej dobroci i mądrości, prawdziwego przewodnika duchowego. Jan Paweł II uważany był za jeden z największych autorytetów moralnych naszych czasów przez wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie i stan posiadania.
Nasza szkoła uczciła pamięć o Ojcu Świętym m.in. uczestnictwem w nabożeństwie żałobnym prowadzonym przez ks. Bohdana Sawickiego w kościele prafialnym. Na długo w naszych sercach pozostaną słowa pożegnalne wypowiedziane w czasie mszy świętej.
"SZKOLNY TYDZIEŃ ZIEMI" - KWIECIEŃ 2005
HASŁO WIODĄCE BRZMI:
"WODA - źródło życia i sprzymierzeniec mycia!"
1. Czas trwania konkursu: od 15 do 21 kwietnia 2005 roku
2. Uczestnicy: uczniowie Gimnazjum Gmninnego w Siemiatyczach
3. Organizator: Agnieszka Malinowska
4. Cel konkursu:
a). uświadomienie uczniom wpływu człowieka na stan środowiska, a w szczególności na zasoby wodne Polski
b). poznanie sposobów racjonalnego wykorzystania wody w gospodarstwie domowym
c). dokonanie przeglądu: bogactw naturalnych Polski, a także polskich uzdrowisk
d). poznanie historii urządzeń wykorzystywanych do prania i mycia
e). rozwijanie kraetywności uczniów i nauczycieli
f). rozbudzanie poczucia odpowiedzalności za pracę w zespole
g). kształtowanie uczuć estetycznych - wykonywanie i wystawa prac
5. Przedmioty włączone do konkursu:
* Język polski - temat: Reklama urządzeń gospodarstwa domowego - do funkcjonowania, których niezbędna jest woda.
Zadania dla uczniów: "Zareklamuj słownie pralkę energooszczędną z małym poborem wody"
Wykorzystaj: trafne argumenty i rekwizyty
* Geografia - temat: Przegląd bogactw naturalnych Polski z uwzględnieniem różnorodności krajobrazu.
Zadania dla uczniów: "Zachęć turystów do odwiedzenia Zielonych Płuc Polski"
Mile widziane foldery: połączone z krótkim komentarzem słownym
* Chemia - temat: Zasoby wodne Polski - przegląd polskich uzdrowisk.
Zadania dla uczniów: "Przygotuj wzór pocztówki promującej wybrane uzdrowisko w Polsce"
Materiał i technika wykonania: dowlona
* Matematyka - temat: Ekologiczna woda.
Zadania dla uczniów: "Zaproponuj ekonomiczne wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym"
Sposób wykonania zadania: dowolny
* Historia - Przodkowie pralki.
Zadania dla uczniów: "Wykonaj dowolne urządzenie służące do prania, które było wykorzystywane w czasach znanych Ci dziejów historii Świata.
Pełna dowolność: technik wykonania, doboru materiałów
6. Ogłoszenie wyników konkursu 22.04.2005 r.
22 kwietnia odbyła się prezentacja poszczególnych klas I - II. Jury w składzie: p. Lidia Kasperuk, p. Agnieszka Kamińska i p. Jolanta Koczuk oceniało prace uczniów. Po burzliwych naradach ogłoszono następujące wyniki:
I miejsce - klasa I c
II miejsce - klasa I a
III miejsce - klasa I b
KONSTYTUCJA 3 MAJA (28.04.2005)
28 kwietnia 2005 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Złożyły się na nią znane utwory swą tematyką dotyczące tego, tak ważnego w dziejach naszego kraju, wydarzenia oraz pieśni o tematyce patriotycznej. Uczniowie bioracy udział w akademii, dołozyli wszelkich starań, by oddać wagę i znaczenie uchwalenia tego aktu.
Uroczystość przebiegała bez zakłóceń. Społeczność szkolna w ciszy i skupieniu wysłuchała montażu słowno - muzycznego, w którym omówiono sytuację w Polsce u schyłku wieku XVIII oraz okoliczności cuhwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Cała uroczystość zakończona została odśpiewaniem "Hymnu do miłości Ojczyzny".
SPOTKANIE Z POLICJANTEM (6.05.2005 r.)
6 maja 2005 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie społeczności uczniowskiej z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach, aspirantem R. Leoniukiem i A. Kosińskim. Spotkanie to odbyło się w ramach akcji zapoznania młodzieży z konsekwencjami wynikającymi z używania alkoholu, środków odurzających (np. narkotyków), a także wymuszeniach, kradzieżach, rozojach, dewastacjach. Przedstawiciele policji uświadomili i przedstawili uczniom środki prawne i zapobiegawcze stosowane wobec nieletnich przestępców.
Była to kolejna nietypowa godzina wychowawcza. Miejmy nadzieję, że lekcja ta trafiła do wielu "zbuntowanych umysłów".
|
SZKOLNY DZIEŃ EUROPEJSKI (9.05.2005 r.)
9 maja po raz kolejny obchodzilismy w naszej szkole Szkolny Dzień Europejski. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem "Europejscy sąsiedzi Polski" i miała na celu bliższe poznanie państw sąsiadujących z Polską: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Niemiec.
Każda z klas miała zaprezentować jedno państwo. Prezentacja dokonywana była w 5 odsłonach:
* informaje o kraju, w tym nazwa państwa, obszar, liczba ludności, położenie, ustrój, język, stolica, warunki geograficzne, flaga państwowa oraz folder
* ważne wydarzenie historyczne mające wpływ na losy Europy lub związek z historią Polski
* ciekawa postać historyczna
* atrakcje kulturalne: bajka, piosenka lub taniec pochodzący z prezentowanego kraju
* reklama produktów charakterystycznych dla danego państwa
Zmagania klas oceniła komisja wyróżniając:
1. Klasę I B prezentującą Słowację
2. Klasę II B prezentującą Białoruś
3. Klasę II C prezentującą Ukrainę
|
UCZNIOWIE Z NIEMIEC W NASZEJ SZKOLE (5 - 12.06.2005 r.)
W dniach od 5 do 12 czerwca 2005 r. w naszej szkole przebywało 14 uczniów niemieckich wraz z dwoma opiekunami w ramach wymiany polsko - niemieckiej między naszym Gimnazjum a szkołą niemiecką w Großwoltersdorf. Już od poniedziałku niemieccy uczniowie razem z wybranymi uczniami naszej szkoły rozpoczęli zajęcia szkolne. Uczestniczyli między innymi w lekcjach języka angielskiego, matematyki, wychowania fizycznego, biologii, chemii i plastyki oraz pokazach karate przygotowanych przez klub "Andy".
Program przygotowany przez p. Lidię Kasperuk i p. Katarzynę Terebun był bardzo urozmaicony i obejmował nie tylko zajęcia lekcyjne.
Stałym i niezawodym tłumaczem była nauczycielka języka niemieckiego p. Monika Czabaj. Atrakcji było co nie miara. Na początek nasi goście wraz z ich polskimi rówieśnikami mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Urzędu Gminy w Siemiatyczach i bliżej poznać nasze miasteczko.
Ciekawą przygodą okazało się zwiedzanie stadniny koni arabskich i fiordów norweskich w Janowie Podlaskim oraz wyjazd na basen do Bielska Podlaskiego. Następnym etapem programu był wyjazd do Białowieskiego Parku Narodowego, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży i Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Po powrocie ze Skansenu Wsi Podlaskiej w Ciechanowcu wszyscy wspaniale bawili się na wspólnym grillu. W planach było też zwiedzanie Warszawy, Grabarki, Mielnika i granicy państwa w Koterce. Jednak miłe chwile szybko mijają i ostatnim puktem programu było ognisko i pieczenie kiełbasek w Tokarach.
Podczas tego tygodnia młodziez polska i niemiecka bardzo się polubiła i zżyła ze soba, zawiązało się też wiele przyjaźni i nie tylko... Kiedy nadszedł czas pożegnania popłynęło "morze łez". Wszyscy mają nadzieję, że spotkają się w przyszłym roku.
Było to jedno z najbardziej udanych spotkań w ramach wymiany międzynarodowej. Bardzo ważne jest to, że nasi uczniowie mogli wykorzystać znajomość języków obcych (jęz. niemieckiego i jęz. angielskiego) nie tylko na codziennych lekcjach w klasie ale przede wszystkim w codziennych sytuacjach przebywając z rówieśnikami z Niemiec. Wiele osób stwierdziło, że ważna i potrzebna jest umiejętność komuikacji w obcym jęzku.
,,Ech, Kolego pohamuj się!" - chyba mnie z kimś pomyliłeś! - mówi do pięknego araba p. Jola Koczuk Od lewej: Lidia Kasperuk, Monika Czabaj oraz podrywana przez ,,,nieznajomego" Jolanta Koczuk |
ENDURO (11 - 12.06.2005 r.)
W dniach od 11 - 12 czerwca w Siemiatyczach odbywały się Mistrzostwa Polski w Rajdach Enduro. Cała ekipa rajdu wraz z motorami, quadami i biurem stacjonowała na placu przy naszej szkole - Gimnazjum Gminnym. Plac szkolny był jednocześnie miejscem startu i mety dla biorących udział 118 zawodników. Mieli oni wiele przeszkód do pokonania: trudne pojazdy, bagna, zdarzały się kłopoty z motorem. Jazdy nie ułatwiały też złe warunki pogodowe, w zawiązku z tym wiele osób nie ukończyło trasy. Wśród zawodników Enduro zalazł się również uczeń naszego gimnazjum - Rafał Kiczko, który zajął dość wysoką lokatę - 7 miejsce. Jesteśmy z niego dumni i życzymy mu powodzenia w przyszłych rajdach.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2004 / 2005 (24.06.2005 r.)
Dzień 24 czerwca jest szczególny dla uczniów naszej szkoły jak i dla tysięcy w całej Polsce. tego dnia po raz ostatni przed wakacjami rozbrzmiewa dla nich szkolny dzwonek.
Zakończenie roku szkolnego w naszym gimnazjum ma zawsze uroczysty charakter. Tego dnia Dyrektor szkoły mgr Kazimierz Gietek serdecznie podziękował uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom za pracę włożoną w naukę, wychowanie uczniów i porządek w mijającym roku. Na szczególne wyróżnienie załuzyli uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, osobami tymi są: Anna Karpiuk, Kinga Bujno, Agata Korzeniewska, Mateusz Czarkowski, Julita Jaworowska, Anna Homanowska, Dominika Jurkiewicz, Rafał Malinowski, Patrycja Olszewska, Agata Dopart, Marta Romaniuk, Karolina Wakuluk. Dyrektor podkreślił, że tacy uczniowie są chlubą naszej szkoły i wszyscy powinniśmy być z nich dumni. Jak co roku nazwisko ucznia klasy III z najwyższą średnią trafia do Złotej Księgi. W tym roku zaszczyt ten przypadł Annie Karpiuk - skromnej i bardzo pracowitej uczennicy.
Przyznano też wiele innych nagród, np. "Zeuski" w pięciu kategoriach:
* omnibus - Anna Karpiuk
* przodownik pracy - Urszula Zdanowska
* znawca savoir - vivru - Paweł Turczuk
* "Złote trampki" - Mariusz Glinko
* mól ksiązkowy - Kinga Bujno
Radości i braw było co nie miara, ale z łezką w oku żegnaliśmy tegorocznych tzrecioklasistów, którzy spędzili w szkole trzy lata wytężonej nauki. Życzymy im powodzenia w szkole średniej!
|
W tym roku żegnamy nie tylko trzecie klasy. Na emeryturę odchodzi wspaniała nauczycielka matematyki Pani Anna Klepacka. Pani Klepacka ma za sobą 40 lat pracy pedagogicznej. Pracowała w szkołach podstawowych w Putkowicach Nagórnych, Turnie Dużej, Drohiczynie, Białowieży, Czartajewie. Jako pedagog "wychowała" wiele pokoleń młodzieży. Wszystkim nam będzie jej bardzo brakowało.
Na zakonczenie uroczystości uczniowie klas drugich zaprezentowali krótką część artystyczną i wręczyli skromne upominki klasom trzecim. Było mnóstwo kwiatów, podziękowań i życzeń składanych nauczycielom.
Wakacje uznano za rozpoczęte!!!