Strona główna

Rok szkolny 1999 - 2000 Rok szkolny 2000 - 2001 Rok szkolny 2001 - 2002 Rok szkolny 2002 - 2003 Rok szkolny 2003 - 2004 Rok szkolny 2004 - 2005 Lata szkolne 2005 - 2006 Rok szkolny 2006 - 2007 Lata szkolne 2007 - 2008 Rok szkolny 2008 - 2009 Rok szkolny 2009 - 2010 Rok szkolny 2010 - 2011 Rok szkolny 2011 - 2012 Rok szkolny 2012 - 2013 Rok szkolny 2013 - 2014 Rok szkolny 2014 - 2015 Rok szkolny 2015 - 2016 Rok szkolny 2016-2017 Rok szkolny 2017-2018

Kronika szkolna

Rok szkolny 2013 - 2014

 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO  

2013 - 2014

 

      2 września 2013 roku cała społeczność Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny. Pan dyrektor Kazimierz Gietek serdecznie powitał wszystkich zebranych a w szczególności klasy pierwsze oraz panią Agatę Michalczuk, która rozpoczęła pracę w naszej szkole. Pan dyrektor odczytał list Ministra Edukacji Narodowej pani Krystyny Szumilas, która napisała m. in.: „Proponuję, aby rozpoczynający się dzisiaj rok szkolny był Rokiem Szkoły w Ruchu i zachęcam uczniów, nauczycieli i rodziców do jego organizacji i aktywnego w nim udziału.” Życzenia, z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, przesłał również Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel.

     Pan dyrektor ponadto wspomniał o wydarzeniach historycznych, które nierozłącznie wiążą się z początkiem roku szkolnego: 74 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 33 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wszystkim zebranym pan dyrektor życzył owocnej i satysfakcjonującej pracy w nowym roku szkolnym.

Opr. M. Senczyno

 

 

 

Zlot młodzieży- Serpelice 13.09.2013r.

 

     13 września 2013 r. młodzież Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach tradycyjnie uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodziezy. Tegoroczne spotkanie na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach przebiegało pod hasłem: ”Bota fé” – rozpal wiarę i nawiązywało do spotkania z Papieżem Franciszkiem w Rio de Janeiro podczas Światowych Dni Młodzieży.

       Przed wyjazdem do Serpelic młodzież z naszej szkoły zgromadziła się w kościele Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Po spotkaniach modlitewnych w kościołach wszystkie grupy wyruszyły do Serpelic. Kazda z nich przywiozła ze sobą krzyże, które zostały złożone przy ołtarzu polowym. Po koncercie ewangelizacyjnym odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Ks.Biskupa Antoniego Dydycza. Przy wyjściu każdy uczestnik  otrzymał specjalne błogosławieństwo oraz symbol spotkania – świecę i zapałki.

Opr. ks. dr P. Grzeszek

 

SPOTKANIE z p. A. Muczyńskim z IPN

- rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17.09. 1939 roku

         23 września gościliśmy pracownika białostockiego oddziału IPN pana Andrzeja Muczyńskiego, który przypomniał gimnazjalistom wydarzenia września 1939r . Wykład był ilustrowany unikatowymi materiałami archiwalnymi ukazującymi wkroczenie wojsk rosyjskich do Białegostoku . Uczniowie z uwagą obejrzeli archiwalia i wysłuchali burzliwej i tragicznej historii naszych ziem ojczystych . Spotkanie odbyło się w ramach lekcji historii najnowszej prowadzonych przez IPN.

 

opr. E. Czerwiec

 

 

WYSTAWA SYBIRACY

      We wrześniu w naszej szkole gościliśmy wystawę IPN „Sybiracy „ Ekspozycja prezentowała losy Polsków deportowanych w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej . Wystawa przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. – historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego w głąb ZSRR, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu. Kolejne części wystawy poświęcone są czterem deportacjom i ich charakterystyce. Następnie przedstawione zostały losy represjonowanych, w tym szczególnie losy dzieci polskich i żołnierzy Armii Polskiej, utworzonej na mocy porozumienia Sikorski-Majski. oraz repatriacji ludności polskiej z ZSRR.

Wystawa w naszym gimnazjum odbyła się z inicjatywy p. Urszuli Sfugier , gimnazjalistów oprowadzała p Elżbieta Czerwiec .

 

Opr. E. Czerwiec

 

 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW

W dniu 02.10.2014r odbył się po raz kolejny w naszej szkole Dzień Języków Europejskich.
Przedstawienie przygotowali uczniowie klas drugich i trzecich pod kierunkiem Pani K. Janczuk, A. Moczulskiej, I. Poletyło oraz A. Michalczuk. W tym roku impreza podzielona została na dwie części. Na początku uczniowie zaprezentowali scenki pod tytułem: ”Na dworcu”, „W Restauracji”, „Rozmowa korepetytora z uczniem” w trzech językach: języku niemieckim, rosyjskim oraz angielskim. Druga część przedstawienia miała formę quizu. Prowadzącymi były uczennice klasy drugiej: M. Zieniuk oraz K. Dudicz. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o Anglii, Rosji i Niemczech. Imprezę zakończyliśmy podsumowaniem wyników quizu, wyłonieniem zwycięzców oraz rozdaniem nagród. Gratulujemy wszystkim uczestnikom naszego quizu, aktywności i chęci uczestnictwa w naszej językowej zabawie a laureatom wiedzy! Niewątpliwie znajomość języków obcych otwiera nam wiele drzwi. Wniosek więc może być tylko jeden- języków warto się uczyć aby nimi dobrze władać!
Dziękujemy Wam za pozytywna atmosferę tego spotkania. Do zobaczenia za rok na kolejnym święcie Języków Obcych!

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

14 października 2013r. w Gimnazjum Gminnym odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. W związku z tym świętem wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Podczas uroczystości Pan Dyrektor złożył nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Rodziców, który wręczył bukiet kwiatów Panu Dyrektorowi. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. W tym roku rozpoczęło naukę w naszym gimnazjum 37 uczniów. Wychowawczynią klasy IA jest pani Ewa Pura, a klasy IB pani Agnieszka Kowalczyk. Pierwszoklasiści przygotowali również część artystyczną, podczas której mogliśmy wysłuchać pięknych wierszy i piosenek. Dalszą część uroczystości przygotowały klasy: IIIC i IIIA, które zorganizowały „Pokaz mody nauczycielskiej.” Po przedstawieniu pedagodzy zostali obdarowani drobnymi upominkami, które własnoręcznie wykonała młodzież z Samorządu Uczniowskiego. Prezenty wręczyły : Angelika Igańska i Magdalena Zieniuk. Ostatnim punktem obchodów były spotkania uczniów z wychowawcami.

 

Opr. M. Senczyno

 

 

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

 

16 października 2013r. zgodnie ze szkolną tradycją odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. O godzinie 15.00 wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Hasło tegorocznej zabawy brzmiało: „Sportowy kociak”. W myśl tego sloganu pierwszoklasiści mogli popisać się swoimi umiejętnościami sportowymi i zręcznościowymi a także pomysłowością. Zmagania klas pierwszych oceniało jury w składzie: p. Marta Senczyno, Julia Szewczak i Magdalena Zieniuk. Zwycięzcą została klasa IA, wygrywając z klasą równoległą tylko jednym punktem. Rywalizacja była więc zażarta, ale „kociaki” bawiły się wyśmienicie. Całość przygotował Samorząd Uczniowski, który czuwał również nad prawidłowym przebiegiem zabawy. Po otrzęsinowych konkurencjach rozpoczęła się dyskoteka, która trwała do wieczora. Frekwencja dopisała, a atmosfera i muzyka były świetne. Wszyscy wspaniale się bawili.

 

Opr. M. Senczyno

 

 

 

WYSTĘP FILHARMONII BIAŁOSTOCKIEJ - PRZEBOJE PRL - u

Prowadzenie i śpiew – Beata Bogdanowicz
Instrumenty – instrument klawiszowy, gitara elektryczna, perkusja         
                     

                      Muzyka tego jakże ciekawego okresu w dziejach Polski, została przedstawiona w połączeniu z informacjami o wydarzeniach i realiach życia w tamtym czasie. Na scenie muzycznej pojawiło się wówczas wielu interesujących artystów, kompozytorów i autorów tekstów, których twórczość warto było przypomnieć. Piosenki PRL-u przekazywały określone treści i kształtowały świadomość społeczną, a większość z nich jest znana i wykonywana również dzisiaj.
                      Przypomniano zarówno te utwory, które propagowały ideologię ówczesnych władz, jak i te, które wyrażały bunt i chęć radykalnych zmian. Nie zabrakło też piosenek z lat 80-tych takich zespołów jak: Perfect, czy Maanam.

Opr. K. Gietek

 

 

Uczniowie Gimnazjum Gminnego sprzątają cmentarze.

          Akcja sprzątania cmentarzy staje się w Gimnazjum Gminnym tradycją. Również w tym roku nasi uczniowie postanowili, że pomogą w przygotowaniu cmentarzy przed Świętem Wszystkich Świętych. Młodzież bardzo entuzjastycznie podeszła do tego zadania, toteż 24 i 25 października miejsca wiecznego odpoczynku zaroiły się od chętnych do pracy młodych ludzi. Klasa III A sprzątała cmentarz i teren wokół cmentarza prawosławnego w Siemiatyczach Stacji, klasa III C cmentarz katolicki w Siemiatyczach Stacji a klasa III B cmentarz oraz teren wokół cerkwi na Świętej Górze Grabarce.

         Młodzież włożyła wiele serca i wysiłku w tę akcję, a ich postawa jest godna pochwały. Dodajmy, iż nasza pomoc została bardzo życzliwie przyjęta przez wszystkie parafie. Księża proboszczowie i siostry zakonne gorąco przyjęli naszą pomoc, zorganizowali sprzęt, transport i ku naszemu zaskoczeniu na koniec  ks. J. Grzeszczuk  zaprosił swoją grupę na colę i bułeczki, dzięki czemu uczniowie klasy IIIC zregenerowali swoje siły i wrócili do szkoły.

            W następnym roku mamy również zamiar kontynuować to dzieło.

 

                                                                                                                        opr. i foto Marta Senczyno         

 

                                                                                                                          

Halloween w Gimnazjum Gminnym

Już po raz kolejny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum Gminnym obchodziliśmy Halloween. Szkoła została ozdobiona „strasznymi” dekoracjami, co sprawiło uczniom wiele radości. Poza tym na korytarzach pojawiły się różnego rodzaju zjawy, stwory, czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. Młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Samorząd z tej okazji ogłosił także konkurs indywidualny na „najstraszniejszy strój”. Miejsce pierwsze w tej konkurencji zajęła Agata Izdebska, miejsce drugie Oliwia Boguszewska a miejsce trzecie Justyna Putko. Zwyciężczynie zostały obdarowane słodkimi upominkami. Halloween dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych emocji, dlatego z niecierpliwością oczekujemy na następną zabawę za rok.

 

Opr. M. Senczyno

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi

                W dniu 8 listopada 2013 roku w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach odbył się pokaz drukowania w technologii przestrzennej 3D. Prezentację drukowania przeprowadzili Maciej Skawiński ( absolwent Gimnazjum Gminnego ) i Robert Fiącek. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji spotkań z  ,,Ciekawymi ludźmi ” i zostało zorganizowane wspólnie  z  Panią kierownik Biblioteki Gminnej - Urszulą Sfugier.

          Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) – to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Początkowo była to jedynie jedna z metodą szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form jak i samych prototypów. Z czasem wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metoda wykonywania gotowych obiektów, np:  zabawek, ubrań, czekoladek a nawet protez z tworzywa ABS. Tworzywo to jest dostępne w kolorach standardowach: biały, niebieski, żółty, zielony, czarny, czerwony oraz szary. Czas takiego wydruku zależy od stopnia skomplikowania danego przedmiotu i trwa od pół godziny do kilkunastu nawet godzin.  

            Możliwości wykorzystania drukarek 3D zależą głównie od metody wytwarzania produktu, dostępnych materiałów oraz częściowo kubatury urządzenia.  Za pomocą różnego rodzaju drukarek 3D można wytworzyć: gotowe produkty z tworzywa sztucznego, przedmioty z topliwych materiałów w tym z czekolady czy metali,  w ograniczonej formie także różnego rodzaju tkanki.

            Pan Maciej Skawiński zapoznał uczniów z podstawowymi informacjami na temat drukowania w 3D, drukarkami, materiałami do drukowania oraz zaprezentował sam proces drukowania. Ponieważ profesjonalne drukarki są jeszcze bardzo drogie, dlatego też Pan Maciej sam projektuje i konstruuje drukarki.

            Uczniowie gimnazjum byli bardzo zainteresowani tematem spotkania, mogli zabrać ze sobą próbki druku przestrzennego, a za pośrednictwem Głosu Siemiatycz chcą jeszcze raz podziękować dla Pana Macieja Skawińskiego za ciekawą prezentację. 

 

 

                                                                                 Opracował: K. Gietek

 

Wirtualna wycieczka po Gminie Siemiatycze

                W dniu 8 listopada 2013 roku w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach odbyła się prezentacja Projektu zrealizowanego przez Gminę Siemiatycze w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu to 51 918,00 z czego 34 266,40 stanowi dotacja w ramach funduszy UE.

             Na wirtualną wycieczkę zaprosił uczniów Pan Grzegorz Niewiarowski – pracownik Gminy. Projekt jest innowacyjny i rozbudowany, ponieważ obejmuje atrakcje z całego terenu Gminy Siemiatycze. Połączenie technologii panoramicznej, video z objęciem całego obszaru gminy zakresem, tworzy unikalny sposób promocji naszego regionu.  

W dobie coraz większej informatyzacji i postępującego rozwoju narządzi komunikacyjnych pojawiają się nowe dotychczas nie znane możliwości prezentacji różnych obszarów w Internecie. W wyniku realizacji zadania powstała aplikacja, umożliwiająca zwiedzanie poprzez Internet najpiękniejszych zakątków gminy Siemiatycze bez konieczności wychodzenia z domu. Wirtualne wycieczki, czyli panoramy sferyczne umożliwiają rozglądanie się w dowolnym kierunku lub modyfikują perspektywę w taki sposób, by dawało to poczucie rzeczywistego przebywania obserwatora w centrum danej scenerii. Pomysł wirtualnej panoramy gminy Siemiatycze ma na celu stworzenie możliwości przeglądania atrakcji znajdujących się na terenie gminy za pomocą Internetu. Odwzorowanie ciekawostek w wirtualnym świecie z pewnością pozwoli na przyciągnięcie większej liczby turystów i osób zainteresowanych zwiedzaniem regionu. Będą oni mogli w dotychczas niedostępny sposób zapoznać się z atrakcjami gminy Siemiatycze.

         Projekt został również udostępniony przez Gminę Siemiatycze w internecie pod adresem wycieczka.gminasiemiatycze.pl

                                                                                                             Opracował:  G. Niewiarowski, zdjęcie U. Sfugier

 

 Narodowe Czytanie dzieł A. Fredry

     Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
8 września w siedzibie stowarzyszenia „ Razem „ w Czartajewie ,odbyło się Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry . W spotkaniu z komediami Fredry, z  jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem uczestniczyli nasi gimnazjaliści, nauczyciele, pracownicy samorządowi oraz licznie zgromadzona publiczność .

Opr. E. Czerwiec

 

 

 

REKONSTRUKTO - Sarmatyzm i szlachta polska

Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka

25 listopada 2012 roku w naszej szkole wystąpiła „Grupa Artystyczna Rekonstrukto”, która przedstawia fakty historyczne w eksperymentalny sposób. Tematem prezentowanej rekonstrukcji był „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka”. Zgromadzeni na hali sportowej uczniowie mieli okazję zapoznać się z szerokim spektrum kultury staropolskiej, m.in. szlacheckimi obyczajami, zasadami demokracji szlacheckiej czy genezą i ideologią sarmatyzmu. Niezwykle interesującą częścią owego występu był proces czarownic. Wiedźma poddana została torturom na krześle inkwizycyjnym oraz próbom ognia i wody. Całość okraszona była staropolską muzyką. Ponadto artyści przygotowali następujące atrakcje:

- prezentację uzbrojenia i metod walki

- kolekcję broni i rekwizytów(szable, rapiery, hakownice, pistolce)

- tradycyjny strój sarmaty

- krótką lekcję szermierki

- kolekcję monet

Występ przybliżył w ciekawy i niecodzienny sposób historię związaną z epoką szlachecką. Uczniowie byli zachwyceni, gdyż takie przedstawienia są interesującą alternatywą dla typowo szkolnej wiedzy.

 

Zdjęcia i oprac. K. Gietek

 

Wycieczka do Mielnika

   Trylogia w Mielniku. Wystawa rekwizytów z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza”, taki tytuł nosi pierwsza z dużych ekspozycji proponowanych przez Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej . Składa się ona z prawie trzydziestu kostiumów oraz ponad setki innych rekwizytów wykorzystanych podczas ekranizacji „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. 16 września wystawę zwiedzili uczniowie klas II .

Gimnazjaliści oglądali między innymi strój Bohuna , Heleny Kurcewiczowej czy Jana Skrzetuskiego oraz próbowali udźwignąć bardzo ciężki miecz Zerwikaptur , który ścinał po trzy głowy. Muzeum prezentowało również rekwizyty i stroje z filmu „Stara baśń „

A skoro wszystko można było nie tylko zobaczyć, ale również przymierzyć i zrobić sobie zdjęcie ,to uczniowie ochoczo skorzystali z okazji i wcielili się w historyczne postacie . Niektórzy śmiałkowie zmierzyli się w prawdziwym pojedynku , oczywiście by wzbudzić podziw każdej białogłowy .

 

Zdjęcia i opr. E. Czerwiec

 

 

 

 

VI TURNIEJ TRZYMAJ FORMĘ - 2013


30 listopada 2013 w Gimnazjum Gminnym odbył się już VI Turniej "Trzymaj Formę". Turniej miał charakter rekreacyjno - sportowy i udział w nim wzięli uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Głównym celem turnieju była promocja zdrowia. Dziewczyny i chłopcy rywalizowali w rozgrywkach piłki nożnej natomiast największą atrakcją był mecz siatkówki pomiędzy rodzicami, a uczniami zakończony zwycięstwem rodziców. W rywalizacji dziewcząt uczestniczyły dwa zespoły: Śledziochy (1 miejsce), Lady's Girll's (2), a w turnieju chłopców zagrały 4 drużyny: III C(1), Śledzie(2), Wał Obrotowy (3), Haribo (4). Uczestnicy podczas turnieju mieli możliwość skorzystania z poczęstunku. Na koniec turnieju Pan Dyrektor Gimnazjum Gminnego, Kazimierz Gietek, który aktywnie brał udział w meczu siatkówki, wręczył wszystkim drużynom puchary a rodzicom okolicznościowe medale. Z roku na rok coraz więcej  rodziców bierze udział w naszym turnieju, dlatego w następnym turnieju liczymy na jeszcze większą frekwencję.
 

Organizator Turnieju - mgr Marcin Stypułkowski 
nauczyciel wf w Gimnazjum Gminnym.

 

Muzyka bawarska

Prowadzenie i śpiew – Sławomir Bielski
Instrumenty – trąbka, puzon, klarnet, gitara, akordeon 


                    Muzykę pochodzącą z pięknych gór Bawarii przedstawił zespół „Folk Brothers”. Muzycy wystąpili
w charakterystycznych dla tego regionu strojach. Repertuar zespołu opierał się głównie na melodiach zaczerpniętych
z folkloru Austrii i Niemiec. Dzięki skupieniu profesjonalnych muzyków czujących te klimaty, udało się stworzyć brzmienie odpowiadające autentycznym kapelom tyrolskim. W ciągu swojej prawie 15-letniej karierze zespół był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale i koncerty, odnosząc znaczące sukcesy.
                   Oryginalne stroje ludowe, ciekawe aranżacje muzyczne, oraz śpiew z charakterystycznym jodłowaniem fascynował i na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Zdjęcia i opr. K. Gietek

 

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

       20.12.2013 roku w piątek w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach święta Bożego Narodzenia było czuć od samego rana. W tym dniu odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Po uprzednim dzieleniu się opłatkiem w gronie klasy, uczniowie i nauczyciele spotkali się na holu,  by obejrzeć Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez  uczniów, pod kierunkiem ks. Pawła Grzeszek

Sceny z narodzin Jezusa przeplatane były kolędami w wykonaniu dziewcząt, którym akompaniował na gitarze ks. Paweł Grzeszek.

 

 

Następnie uczniowie wszystkich klas wystąpili w przeglądzie kolęd, gdzie mieli  możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalanych, ale również i organizacyjnych

 

 

Po życzeniach świąteczno - noworocznych złożonych wszystkim przez dyrektora szkoły i ks. Pawła, w nastroju  miłym i niepowtarzalnym wszyscy udali się na przerwę świąteczną , która potrwa do 2 stycznia 2014 roku.

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W KOŚCIELE p.w. ANDRZEJA BOBOLI

12.01.2014 roku w niedzielę o godz. 12.00  w Kościele p.w. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach uczniowie Gimnazjum Gminnym wystawili dla wiernych Jasełka Bożonarodzeniowe. Pomimo zimna i opadów deszczu ze śniegiem w tym dniu, wszyscy uczniowie dotarli do Kościoła punktualnie. Próba generalna i dalej już występ przed szeroką publicznością zgromadzoną w Kościele. Młodzi artyści otrzymali za swój występ brawa, wszystkim podobały się Jasełka, ale również i stroje w ktorych wystąpili uczniowie. Wszystko to zasługa ks. dr Pawła Grzeszka, który przygotował scenariusz, porozdzielał role pomiędzy uczniów, przeprowadzał próby oraz zorganizował stroje dla młodzieży. Serdecznie dziękujemy księdzu Pawłowi za wysiłek, determinację i ogrom pracy związany z wystawieniem Jasełek. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji Jasełek, panu L. Ryszczukowi za przygotowanie nagłośnienia, panu Organiście za dyrygowanie chórem, pani K. Sadowskiej i E. Pura za pomoc organizacyjną oraz wszystkim rodzicom, którzy dowieźli swoje pociechy. Wszystkim serdecznie dziękuję !

 

 

 

                                                                             Opracował i zdjęcia wykonał : k.gietek

 

 BAŚNIE  MUZYKI  ROMANTYZMU

Prowadzenie – Anna Kisielewska
Instrumenty – flet, skrzypce, kontrabas, pianino elektryczne


                Audycja jest częścią cyklu koncertów zapoznających młodzież
z epokami muzycznymi. Po baroku („Zacznij od Bacha”) i epoce klasycznej („Klasycyzm zawsze w modzie”) kolejnym okresem jest romantyzm. Muzyka tego czasu zaprowadziła uczniów w krainę baśni. Kompozytorzy, podobnie jak i przedstawiciele innych dziedzin sztuki – malarze i poeci, zaczęli wówczas sięgać do podań i legend ludowych. Stały się one tematami utworów muzycznych, literackich, oraz malarskich dzieł sztuki. W twórczości romantyków dominuje tajemnicza atmosfera pełna czarów i nadprzyrodzonych zjawisk. Rzeczywistość miesza się z fantazją.
                   Zaprezentowano fragmenty baletów „Jezioro Łabędzie” i „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, oraz tematy ze słynnej „Szecherezady” M. Rimskiego-Korsakowa.

 

Zdjęcia i opr. K. Gietek

CHOINKA  NOWOROCZNA

 

24.01.2014r. w naszej szkole odbyła się choinka noworoczna. Na ten dzień zostało zaplanowanych wiele atrakcji. Pierwszym punktem zabawy były wybory Miss i Mistera balu. Wybrana wcześniej para z każdej klasy wzięła udział w rywalizacji. Zabawę poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Angelika Igańska. Konkurencje wymagały m.in. : ciekawego przebrania, pomysłowego zaprezentowania się zgromadzonym, umiejętności tanecznych a także logicznego myślenia i inteligencji. Zmagania oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Sadowska, p. Agata Malinowska oraz Magdalena Zieniuk. Zwyciężyła para reprezentująca klasę IA. Miss została Natalia Szyszko, natomiast Misterem Grzegorz Leoniuk. Po zmaganiach konkursowych rozpoczęła się dyskoteka. Dodatkową atrakcją dnia była kawiarenka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Każdy mógł nabyć różnego rodzaju ciasta oraz napoje, a co najważniejsze spędzić trochę czasu w miłej atmosferze. Oprócz tego młodzież mogła skorzystać z wyśmienitego obiadu, specjalnie na tę okazję przygotowanego przez szkolną kuchnię. Zabawa trwała do wieczora i była okazją do wspólnej zabawy, spotkań i rozmów całej społeczności szkolnej.

 

Zdjęcia i opr. k.gietek

 

Ferie zimowe 2014

W pierwszym tygodniu ferii zimowych - we środę 29 stycznia 2014 roku grupa uczniów z klas drugich i trzecich pod opieką Pani Agnieszki Malinowskiej i Marty Senczyno - uczestniczyła w zajęciach kulinarnych pt. ’’Sztuka pieczenia i dekorowania tortów’’.

Zajęcia prowadziła uczennica z klasy IIIa – Angelika Czapko, która interesuje się pieczeniem i gotowaniem potraw. W przyszłości chciałaby pracować w zawodzie kucharza.

Pod jej ,,kierownictwem’’ - uczniowie opanowali kolejne etapy pieczenia tortu. Chłopcy (ubijali pianę), dziewczęta łączyły składniki masy. Obie Panie wspólnie z uczniami - dekorowały tort.

Sztuka dekorowania tortu przy pomocy barwnych pudrowych kwiatów - wszystkim bardzo się spodobała. Piękny tort wstawiono do chłodziarki a czas oczekiwania na degustację wypełnili chłopcy - samodzielnym pieczeniem smacznych gofrów!

Podsumowaniem zajęć kulinarnych była słodka degustacja tortu przy gorącej herbacie, która bardzo się przydała gdyż za oknami wiał silny wiatr i padał snieg.

 

Opr. Malinowska A.

zdjęcia - K.Gietek

 

AUDYCJA MUZYCZNA - OBRAZY MALOWANE DŹWIĘKIEM

Prowadzenie i śpiew – Katarzyna Krysztopa

Instrumenty – skrzypce, akordeon, klarnet, flet

 

          W audycji przedstawione zostały najciekawsze utwory muzyki klasycznej, filmowej i musicalowej. Głównym celem było pokazanie, jak za pomocą dźwięków można ilustrować różne nastroje – radość, smutek, gniew czy grozę. Muzyka działa na wyobraźnię, można więc dzięki niej przedstawić także pory roku, lub zjawiska przyrody. Różne gatunki muzyczne stymulują także do konkretnych zachowań. Jest muzyka relaksacyjna, która nas uspokaja, ale jest też taka, która wzbudza pasję, agresję, albo uczucia romantyczne.               Ciekawym dodatkiem do koncertu były pokazywane przez prelegentkę reprodukcje obrazów znanych malarzy. Miało to za zadanie wzmocnić odczuwanie emocji przekazywanych przez muzykę. Np. do utworu „Wiosna ” A. Vivaldiego wystawiony został obraz przedstawiający właśnie tą porę roku, a przy okazji słuchania piosenki „ I’m in Heaven” młodzież obejrzała namalowane wyobrażenie nieba. W programie utwory A. Vivaldiego, J. Offenbacha, A. Lloyda Webbera, E. Morricone.

 

 

REKWIZYTY SIENKOWICZOWSKIE W NASZEJ SZKOLE

Wystawa rekwizytów z filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”.

14.01.2014r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach odbyło się otwarcie wystawy rekwizytów z filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”.

Film został nakręcony przez Jerzego Hoffmana na podstawie powieści J.I. Kraszewskiego.

Na wystawie można było zobaczyć filmowe stroje nawiązujące do ubiorów historycznych z IX wieku, a mianowicie strojów głównych bohaterów: Dziwy(Marina Aleksandrowa) i Ziemowita(Michał Żebrowski), a także Popiela(Bohdan Stupka), księżnej(Małgorzata Foremniak), czy Piastuna(Daniel Olbrychski). Oprócz tego wystawę uzupełniała broń, hełmy wikingów, skóry, a także naczynia wykorzystywane w ówczesnych czasach.

Dodatkowym punktem programu była projekcja filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Licznie zgromadzona widownia miała okazję zobaczyć, które z zaprezentowanych w filmie strojów znalazły się na wystawie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach.

 

 

 

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014

 

   W dniach 23- 25 kwietnia bieżącego roku, odbył się kolejny krajowy egzamin podsumowujący naukę trzecioklasistów- egzamin gimnazjalny.
Egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno- przyrodniczej oraz z języka obcego. Każda z nich jednak miała inną strukturę, niż jeszcze trzy lata temu. Teraz młodzież miała więcej czasu przy części I i II, jednak zwiększyła się również czasochłonność poszczególnych zadań. Teraz, uczniowie mogli wybrać również język obcy, z którego mieli pisać egzamin. Uczniowie naszej szkoły mieli do wyboru język angielski (część podstawowa i rozszerzona) oraz język niemiecki i rosyjski (część podstawowa).

Egzamin gimnazjalny w tym roku pisało 61 uczniów klas III. Do egzaminu przystąpili wszyscy uczniowie i egzamin przebiegł zgodnie z procedurami.

Na wyniki egzaminu musimy poczekać do 18 czerwca

Zdjęcia i opr. k.gietek

 

ZAJĘCIA KULINARNE W KLASACH III

zdjęcia: k. gietek

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA

 Jak co roku w naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. 5 maja 2014 roku uczniowie klas drugich wraz ze szkolnym chórem zaprezentowali całej społeczności szkolnej akademię upamiętniającą tę ważną datę. Zebrani gimnazjaliści mieli okazję usłyszeć wiele piosenek oraz utworów poetyckich o charakterze patriotycznym. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który przedstawił najważniejsze fakty historyczne dotyczące uchwalenia Konstytucji 3 maja przywołane wcześniej w wierszach.

 

 

 

opr. terebun k.

zdjęcia: k. gietek

                                                                                               W CO SIĘ BAWIĆ ?

                                                                                                         Prowadzenie i śpiew – Alicja Grabowska
                                                                                                     Instrumenty – akordeon, perkusja, kontrabas


                               Audycja adresowana do młodzieży. Został w niej przedstawiony bogaty dorobek muzyczny Wojciecha Młynarskiego. Jest to człowiek wszechstronnie uzdolniony – znakomity poeta, satyryk i wykonawca piosenki autorskiej. Szerokiej publiczności znany również jako reżyser, twórca kabaretowy, autor tekstów piosenek. Nie wszyscy wiedzą, że jest także autorem librett, oraz tłumaczem.
                              Ta ciekawa postać został ukazana w nieco żartobliwej formie, a słuchacz poznał szereg anegdot z życia Młynarskiego, oraz został zapoznany z tłem społecznym czasów w których tworzył i tworzy. Młodzi słuchacze mieli okazję usłyszeć jego największe przeboje.

opr. K. Gietek

 

 

,,BEZPOŚREDNIE WSPARCIE ROZWOJU SZKÓŁ POPRZEZ WDROŻENIE

ZMODERNIZOWANEGO SYSTEMU DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W POWIECIE SIEMIATYCKIM"

 JEDNO ZE SZKOLEŃ Z ZAKRESU WSPOMAGANIA - ,, EWD W SZKOLE"

 

Profilaktyka w szkole

 

Kleszcz mały czy duży - nic dobrego nie wróży

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie z klas pierwszych i drugich realizowali dwa Ogólnopolskie Programy Prozdrowotne: Klasy: IA i IB - ,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’. Głównym celem działań było uzmysłowienie młodzieży gimnazjalnej – negatywnych skutków palenia tytoniu a przede wszystkim profilaktyka chorób układu oddechowego.

Natomiast w klasach drugich odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach programu prozdrowotnego pt: ,,Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży!’’. Uczniowie zapoznali się z profilaktyką chorób przenoszonych przez pajęczaki: ,,Kleszczowym Zapaleniem Mózgu (KZM) i Boreliozą, poznali wyniki badań n/t – liczby zachorowań w województwie podlaskim.

Na zakończenie zajęć – uczniowie wykonali ulotki prozdrowotne. Szkolnym koordynatorem programów była Pani Agnieszka Malinowska – nauczyciel biologii, która realizowała zadania profilaktyczne we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Siemiatyczach.

 

opr. Malinowska Agnieszka

 

 

 

Drzwi otwarte dla uczniów klas VI - 10.06.2014

10 czerwca w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach po raz pierwszy zorganizowany został tzw. dzień otwarty. Przyjechali do nas uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy Siemiatycze. Celem imprezy była prezentacja szkoły: zarówno bazy dydaktycznej, jak i oferty edukacyjnej.

Przybyłych serdecznie przywitał dyrektor naszego gimnazjum, a zarazem pomysłodawca spotkania, pan Kazimierz Gietek, który przedstawił historię szkoły, dane statystyczne oraz osiągnięcia uczniów. Następnie gimnazjaliści powitali młodszych kolegów, prezentując przy okazji swoje umiejętności aktorskie i wokalne, zachęcając zebranych do wykazania się wiedzą na temat zasad dobrego zachowania oraz wspólnego tańca. W tym dniu po raz pierwszy wystąpili członkowie koła teatralnego, którzy przedstawili współczesną wersję „Balladyny”. Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w wycieczce po szkole, którą zakończono poczęstunkiem.

Ze strony kadry nauczycielskiej nad całością przygotowań czuwała pani Katarzyna Sadowska oraz pani Katarzyna Terebun.

 

 

Opr. K. Terebun

XXIV Konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadania olimpijskie

 

 

Konkurs im. Jana Parandowskiego organizowany jest przez Polski Komitet Olimpijski od 1989 roku. Ma on najdłuższą tradycję we współczesnej kulturze olimpijskiej. W tym roku jedną z laureatek tego konkursu została uczennica klasy IA naszego gimnazjum - Natalia Karolina Bociuk. Jej opowiadanie pt. „Uwierzyć w siebie” zyskało uznanie w oczach jury i zostało umieszczone w wydawanym co roku zbiorze najlepszych opowiadań. Tym razem tomik nosi tytuł „Radość biegania”.

13 czerwca 2014 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu oraz ich nauczycielom, którzy czuwali nad przygotowaniem prac. Oprócz części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki, dzięki czemu mogli poznać historię igrzysk olimpijskich oraz dokonania polskich sportowców.

 

 

Opr. i zdj.  Terebun K.

 

 

 

 

POLSCY UCZNIOWIE W NIEMCZECH

 

 

 

W dniach 15.06 – 21.06.2014r. w ramach projektu wymiany polsko-niemieckiej pt. „Przyjaciele bez granic” czternastu uczniów Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach wraz z opiekunami przebywało w Niemczech w gminie Gransee na zaproszenie szkoły w Menz.

Po długiej liczącej 800 km podróży busem firmy Mieczysława Płonowskiego uczniowie bezpiecznie dotarli do posiadłości Zernikow, która jest położona w malowniczym miejscu w gminie Gransee. W pierwszym dniu pobytu mieli okazję zwiedzić szkołę w Menz. Przywitali ich tam wszyscy uczniowie oraz członkowie kadry pedagogicznej. W urzędzie gminy w Gransee polscy gimnazjaliści zostali bardzo gościnnie przyjęci przez władze gminy. Następnie przewodnik w przebraniu średniowiecznego mnicha pokazał im zabytki oraz w bardzo interesujący sposób przedstawił historię miasta. Atrakcją dnia było wejście po 160 stopniach na wieżę kościelną, z której podziwiano całą panoramę Gransee oraz tamtejsze jezioro.

Uczniowie z Polski zwiedzili także pobliską zagrodę jeździecką Borcherta, w której zorganizowano im zajęcia nauki jazdy konnej. W kolejnym dniu pobytu uczestniczyli w lekcjach plastyki, języka angielskiego i zajęciach tanecznych. Nasi gimnazjaliści zachwycali się nowoczesnym wyposażeniem szkoły i panującym w niej przyjaznym klimatem. Uczniowie zdziwili się, że w klasach znajdują się wypoczynkowe sofy i fotele, a otoczenie szkoły jest tak zorganizowane, że nawet gimnazjaliści mogli się dobrze bawić. Popularnością cieszyły się huśtawki, zjeżdżalnie, sieci linowe i ściana wspinaczkowa. Te atrakcje oraz długa, trwająca 45 minut, przerwa umożliwiała uczniom aktywny odpoczynek od zajęć.

Dużym przeżyciem była wycieczka nad morze do miasta portowego Rostock. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy w życiu pływali statkiem i mogli zwiedzić tak duży port. Miłe chwile gimnazjaliści spędzili na plaży nad Morzem Bałtyckim.
Uczniowie za niezwykle udany uważali dzień spędzony w aquaparku, w którym było wiele atrakcji, np.: fala morska, rwąca rzeka, zjeżdżalnie.

Pobyt w gminie Gransee skończyliśmy wspólnym ogniskiem z pracownikami urzędu gminy, nauczycielami i uczniami. Na tym spotkaniu uczestnicy wymiany wręczyli sobie nawzajem prezenty i pożegnali się.

 

 

 

Opr. i zdjęcia Sadowska K.

 

 

                                  DNI OTWARTE W GIMNAZJUM

 

 

10 czerwca w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach po raz pierwszy zorganizowany został tzw. dzień otwarty. Przyjechali do nas uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy Siemiatycze. Celem imprezy była prezentacja szkoły: zarówno bazy dydaktycznej, jak i oferty edukacyjnej.

Przybyłych serdecznie przywitał dyrektor naszego gimnazjum, a zarazem pomysłodawca spotkania, pan Kazimierz Gietek, który przedstawił historię szkoły, dane statystyczne oraz osiągnięcia uczniów. Następnie gimnazjaliści powitali młodszych kolegów, prezentując przy okazji swoje umiejętności aktorskie i wokalne, zachęcając zebranych do wykazania się wiedzą na temat zasad dobrego zachowania oraz wspólnego tańca. W tym dniu po raz pierwszy wystąpili członkowie koła teatralnego, którzy przedstawili współczesną wersję „Balladyny”. Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w wycieczce po szkole, którą zakończono poczęstunkiem.

Ze strony kadry nauczycielskiej nad całością przygotowań czuwała pani Katarzyna Sadowska oraz pani Katarzyna Terebun.

Opr. i zdjęcia K.Gietek

 

 

BAL GIMNAZJALNY 2014

 

 

 

Zdjęcia: K. Gietek

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013 / 2014

 

Zdjęcia: A. Maciejewska, M. Stypułkowski

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach
    Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach
    ul. Kościuszki 88
    17-300 Siemiatycze
  • 85 - 656 15 52 Sekretariat


Galeria zdjęć