Historia szkoły Kadra Pedagogiczna

Budynek Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach

HISTORIA SZKOŁY

Gimnazjum  Gminne w Siemiatyczach zostało powołane do życia Uchwałą  Rady Gminy Siemiatycze  z dnia 12 marca 1999 roku. Szkoła mieści się w budynku dawnego  biurowcu PKS, który został zakupiony i zaadaptowany na potrzeby szkoły.

W dniu 1 września 1999 roku nastąpiło oficjalne otwarcie szkoły i rozpoczęcie roku szkolnego. Pomimo otwarcia szkoły, prace remontowe trwały jeszcze do końca grudnia.

14 lutego 2000 roku nastąpiło oficjalne otwarcie szkoły z udziałem władz samorządowych i oświatowych województwa podlaskiego.

W styczniu 2001 roku  Radni Gminy Siemiatycze podjęli Uchwałę o budowie hali sportowej.

Dnia 3 marca 2003 roku nastąpiło oficjalne oddanie obiektu do użytku. Świadkami tej uroczystości byli przedstawiciele duchowieństwa (Jego Ekscelencja bp drohiczyński - Antoni Dydycz, duchowieństwo prawosławne), oraz władze samorządowe i oświatowe województwa podlaskiego, powiatu siemiatyckiego, miasta i gminy Siemiatycze.

Duchowni katliccy i prawosławni dokonuja obrządku wyświęcenia sali sportowej Od lewej siedzą:     ks. B. Litwiniuk, bp drohiczyński A. Dydycz, dyrektor Kuratorium Oświaty w Białymstou  J. Piotrowicz, wizytator KO  G. Średzińska, dyrektor gimnazjum K. Gietek, poseł J. Syczewski, wójt Gminy Siemiatycze E. Zaremba

DYREKTOR GIMNAZJUM

Dyrektorem szkoły od  chwili Jej powstania tj. od 1 września 1999 roku do 31.08.2015 roku był mgr Kazimierz GIETEK.

OFERTA DYDAKTYCZNA

Nauczaniem i wychowaniem młodzieży zajmuje się Rada Pedagogiczna licząca 22 nauczycieli i wychowawców. W placówce uczy się obecnie 220 uczniów w 9 klasach. W  szkole znajduje się 13 izb lekcyjnych wyposażonych w pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny:

Pracownia matematyczna Pracownia historyczna Pracownia techniczna

• profesjonalna sala komputerowa;
  • biblioteka z czytelnią i dostępem do Internetu;
  • szatnia dla każdej klasy;
  • stołówka wydająca 150 obiadów codziennie;
  • siłownia z 16-stanowiskowym atlasem do ćwiczeń;
  • hala sportowa o wymiarach 18,6x36 metrów wraz zapleczem;
  • 2 boiska asfaltowe do koszykówki i siatkówki.
Pracownia geograficzna Pracownia informatyki Hol przed klasą historyczną

Uczniowie mogą rozwijać swe zainteresowania podczas zajęć pozalekcyjnych. Na terenie szkoły działają:

• Koło Polonistyczne
  • Koło Historyczne
  • Koło Matematyczne
  • Koło Informatyczne
  • Koło Plastyczne
  • SKS
  • Chór szkolny
Pracownia polonistyczn Hol przed salą sportową Pracownia biologiczno - chemiczna

W Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach od 2001 roku funkcjonuje Szkolny Klub Europejski, "Europatia", zaś od 2004 roku "Caritas". Prowadzona jest nauka języków obcych: języka angielskiego oraz drugiego: języka niemieckiego lub rosyjskiego ( do wyboru ).

WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ NIEMIECKĄ

Dyrektor szkoły niemieckiej  p. Angela Stegeman i dyrektor gimnazjum - Kazimierz Gietek przed budynkiem szkoły Theodor Fontane w Menz we wrześniu 2008 roku

W roku szkolnym 2001/2002 nawiązaliśmy współpracę z uczniami z Gesamtschule Menz / Großwoltersdorf z gminy Gransee w Niemczech. Dotychczas ośmiokrotnie, czternastoosobowe grupy młodzieży spotykały się, aby poznać kulturę, język, sposoby prowadzenia zajęć w zaprzyjaźnionych szkołach, zainteresowania rówieśników.

,, SZKOŁA Z KLASĄ’’

,, SZKOŁA Z KLASĄ’’ – to zaszczytne wyróżnienie zostało nam przyznane w 2003 roku przez ,, Gazetę Wyborczą’’ za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w pracy z młodzieżą.

,, ZŁOTA KSIĘGA’’ – od 2002 roku najlepsi absolwenci gimnazjum są honorowani wpisem do tej księgi, kryteria – to wzorowe zachowanie, średnia ocen minimum 5,0.

Od 2004 roku kapituła złożona z przedstawicieli uczniów i nauczycieli przyznaje nagrodę  ,, Zeuska’’  w kategoriach:

Omnibus

Przodownik Pracy

Mistrz,, savoir-vivru’’

Złote Trampki

Mól książkowy

W roku szkolnym 2006/07 powołany został zespół interdyscyplinarny w składzie: dyrektor szkoły, pedagog szkolny, dzielnicowy oraz pracownik socjalny gminy. Jego zadaniem jest rozwiązywanie trudnych problemów wychowawczych, pomoc dzieciom z rodzin patologicznych, zapobieganie uzależnieniom.

NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA

Obchody Roku Reymontowskiego z udziałem zespołu ludowego,, Paszkowiacy’’ – 2000 r.

Wizyta duszpasterska

Jego Ekscelencji biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza

oraz Jego Ekscelencji biskupa siemiatyckiego Jerzego

Wydanie przewodnika "Gmina Siemiatycze" w ramach projekt "Równać Szanse 2003 – Szkoły Aktywne’’

Polsko- Amerykańskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

CIEKAWOSTKA

Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, która prowadzi działalność hotelarską i posiada własny Dom Noclegowy.

W ofercie pokoje 1-,2-,3-, i 4-osobowe, wśród nich pokoje z oddzielnymi łazienkami, lodówką i TV. Dla rodzin polecamy aneksy 2 - pokojowe z przedpokojem i łazienką.

Zapewniamy miłą obsługę, a jeśli do tego dodamy spokojne i pełne zieleni otoczenie, to wypoczynek i satysfakcja z pobytu u nas jest gwarantowana.