Strona główna

Rok szkolny 1999 - 2000 Rok szkolny 2000 - 2001 Rok szkolny 2001 - 2002 Rok szkolny 2002 - 2003 Rok szkolny 2003 - 2004 Rok szkolny 2004 - 2005 Lata szkolne 2005 - 2006 Rok szkolny 2006 - 2007 Lata szkolne 2007 - 2008 Rok szkolny 2008 - 2009 Rok szkolny 2009 - 2010 Rok szkolny 2010 - 2011 Rok szkolny 2011 - 2012 Rok szkolny 2012 - 2013 Rok szkolny 2013 - 2014 Rok szkolny 2014 - 2015 Rok szkolny 2015 - 2016 Rok szkolny 2016-2017 Rok szkolny 2017-2018

Kronika szkolna

Rok szkolny 2014 - 2015

ROK SZKOLNY 2014 - 2015

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

      1 września 2014 roku społeczność Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach rozpoczęła nowy rok szkolny. Na wstępie pan dyrektor Kazimierz Gietek serdecznie przywitał wszystkich pedagogów, rodziców oraz całą uczniowską brać. Szczególnie ciepłe słowa skierował do klas najmłodszych, które po raz pierwszy przekroczyły w tym dniu progi naszego gimnazjum. W swoim wystąpieniu pan dyrektor omówił ogólną organizację bieżącego roku szkolnego, zapoznał zebranych z listem Ministra Edukacji Narodowej pani Krystyny Szumilas oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty Jerzego Kiszkiela.

      W związku z przypadającą 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej pan dyrektor przypomniał o tragicznych wydarzeniach z tego okresu, które uczciliśmy minutą ciszy.

      Na koniec spotkania wszystkim zebranym pan Gietek życzył zapału do pracy oraz satysfakcjonujących wyników

Dyrektor szkoły K. Gietek

 

 

 

WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH - MIELNIK

         Tradycją naszej szkoły są zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych. Tegoroczni pierwszoklasiści  pojechali na wycieczkę do Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej. Gimnazjaliści oglądali wystawę rekwizytów z ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza pt „Trylogia w Mielniku”. Ekspozycja złożona z prawie trzydziestu kostiumów oraz ponad setki innych rekwizytów filmowych wzbudziła zainteresowanie nie tylko miłośników historii. Uczniowie  obejrzeli też stałą wystawę prac mielnickiego artysty Henryka Musiałowicza. Podziwiali drewniane rzeźby, określane przez samego autora mianem słupów lub totemów, sztandary, kolaże, grafiki, akwarele, rysunki tuszem, obrazy – rzeźby.

          Po solidnej dawce wiedzy z zakresu  historii i sztuki, w dobrych  nastrojach, pierwszoklasiści wrócili do swoich zajęć . Wycieczka była bardzo udana mimo bardzo deszczowej pogody.

Opr. E. Czerwiec

 

 

 

WYSTĘP GRUPY LIMBOS

      Dnia 19 września odbył się koncert grupy muzycznej „Limbos” pt. „Muzyczny zegar”. Zespół składał się z czterech wykształconych muzyków - pedagogów, którzy zaprezentowali przeróżne gatunki muzyczne: począwszy od klasyki, przez jazz, rock, blues po latin music. Mogliśmy usłyszeć  m.in. „Cztery pory roku” Vivaldiego, „Podróż za jeden uśmiech” Matuszkiewicza, „Another Day in Paradise” Phila Collinsa, „Ciągle pada” Krajewskiego i „Słodkiego miłego życia” zespołu Kombi. Atutem koncertu był odpowiedni i atrakcyjny dobór utworów kształtujących dobry smak i gust muzyczny oraz ciekawe prowadzenie i dobra komunikacja ze słuchaczami.

     To był pierwszy występ tej grupy w naszej szkole, ale na pewno nie ostatni. Uczniowie przyjęli zespół bardzo życzliwie i z uśmiechem, bardzo dobrze się bawiąc. 

 

 

 

ROBIMY PORZĄDKI - zmieniamy otoczenie

      W dniu 18 czerwca w godzinach popołudniowych koło naszej szkoły wydarzył się wypadek. Z przejeżdżającego drogą obok szkoły smochodu na białoruskich tablicach rejestracyjnych wypięła sie przyczepa. W  wyniku zdarzenia przyczepa uderzyła w rosnący koło szkoły srebry świek, ścięła go (tak jak na zdjęciu), a następnie staranowała i zniszczyła samochód stojący na parkingu. Za odszkodowanie jakie uzyskaliśmy od firmy ubezpieczeniowej postanowiliśmy zmienić nieco otoczenie naszej szkoły.

    Uczniowie klasy III b wspólnie z pracownikami szkoły przygotowali teren koło szkoły, a następnie posadzili iglaki i obsypali je oraz trawnik korą.

    Przyznacie, że jest teraz ładniej, zresztą sami oceńcie.

 

    Niestety kilka dni po naszej pracy dwóch chłopców z klasy III (Rafał T. i Mateusz N.) w towarzystwie drugo  i pierwszoklasistek rozsypało na wjeździe biały grys. Swoje naganne zachowanie chłopcy naprawiali ręcznym zbieraniem rozrzuconego grysu (oczywiście po lekcjach i w dodatku po nadzorem swoich rodziców)

opr. K. Gietek

 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

       We wtorek 23 września cała społeczność uczniowska wybierała swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się na pierwszej długiej przerwie. Można było głosować na jedną z pięciu kandydatek, które przed wyborami przeprowadziły małe kampanie wyborcze. Po sprawdzeniu i podliczeniu wszystkich ważnych głosów, gospodarzem szkoły została Magdalena Zieniuk z IIIa, jej zastępcą Aleksandra Sacharczuk z IIIa, a sekretarzem Klaudia Dudzicz z IIIb. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy owocnej pracy. Opiekę nad Samorządem Uczniowskim w tym roku sprawować będzie pani Elżbieta Czerwiec.

 

 

 

DZIEŃ  JĘZYKÓW  OBCYCH 

     W czwartek 2 października na ostatnich dwóch godzinach lekcyjnych odbył się Dzień Języków Obcych. Z każdej klasy wybrano po trzech uczniów, którzy musieli wykazać się swoją wiedzą związaną z językiem angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Konkurs był oparty na znanym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Każda klasa mogła popełnić tylko trzy błędy. Dobra odpowiedź nagradzana była cukierkiem. Ostatecznie najwięcej słodkości zebrała klasa IIIa, a co za tym idzie wygrała konkurs. Na drugim miejscu uplasowała się klasa IIIb, natomiast trzecie miejsce zajęła IIa. Zwycięzcy otrzymali z rąk pana dyrektora drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy! 

 

 Prowadzące turniej Klaudia D. i Patrycja O.

Uczestnicy turnieju

Widownia kibicująca uczestnikom

Zwyciężczynie

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

     Dnia 7 października w naszej szkole obchodziliśmy spóźniony Dzień Chłopaka. Tego dnia w każdej klasie dziewczyny wręczały wylosowanemu chłopakowi własnoręcznie wykonane laurki. Okazało się, że mamy bardzo kreatywne i uzdolnione uczennice. W akcji brały również udział panie nauczycielki, które zrobiły laurki panom nauczycielom.

     Z okazji święta chłopaków Samorząd Uczniowski ogłosił ten dzień „dniem krawata”. Każdy uczeń miał tego dnia przyjść w jak najładniejszym i najciekawszym krawacie. Każdy krawat pod koniec dnia wziął  udział w konkursie na najciekawszy wzór oraz wiązanie. Krawaty były rozmaite, różnokolorowe ze śmiesznymi elementami.  Zwycięzcom gratulujemy. Dziękujemy Samorządowi za ciekawie i mile spędzony dzień. 

Wybory najładniejszego i najciekawszego krawata

Męskie krawaty

Damskie krawaty

Zwycięskie krawaty z nagrodami

 

 

OTRZĘSINY KLAS PERWSZYCH

    W dniu 13 października odbyły się tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych. Na ostatniej godzinie lekcyjnej wszyscy zebrali się w sali sportowej, by obserwować zmagania nowych uczniów. Zanim rozpoczęła się rywalizacja między klasami pierwszymi, wszystkich trzeba było odpowiednio ucharakteryzować – jak na „kociaków” przystało. Po umalowaniu każdy musiał przejść mały tor przeszkód. Uczniowie zmagali się z różnymi konkurencjami. Musieli wykazać się zręcznością, refleksem, poczuciem humoru, umiejętnościami tanecznymi oraz wiedzą  o szkole. Niestety, nie wystarczyło czasu na przeprowadzenie wszystkich konkurencji, ale mimo to wszyscy bawili się wyśmienicie.


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     14 października w całej Polsce obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. My również uroczyście uczciliśmy ten dzień. Wszyscy odświętnie ubrani zebraliśmy się rano w sali gimnastycznej. Na początku pan dyrektor przywitał zebranych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Następnie uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, przez co oficjalnie zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej naszego gimnazjum. Później odbyła się część artystyczna pierwszoklasistów, podczas której mogliśmy podziwiać m.in. ich zdolności aktorskie. Dalszą część uroczystości przygotowała klasa IIa pod opieką pani Ewy Pury i pani Katarzyny Terebun. Uczniowie w humorystycznych tekstach ukazali blaski i cienie pracy nauczyciela. Wokalnie uroczystość uświetniły uczennice klas trzecich. W kolejnej części obchodów pan dyrektor wszystkim nauczycielom i pracownikom złożył najserdeczniejsze życzenia. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu na karykaturę nauczycieli. Nagrodzone zostały trzy najlepsze prace. Na koniec głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły.

 

 

KONERENCJA POD HASŁEM ,, DLACZEGO DO SĄDU"

    Dnia 15 października w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyła się powiatowa konferencja szkoleniowa pod hasłem „Dlaczego do sądu?”  Konferencję rozpoczęło powitanie zaproszonych gości przez Komendanta Powiatowego Policji oraz Burmistrza Miasta Siemiatycz. Kolejnym punktem spotkania był spektakl profilaktyczny pod tytułem „Show”. Spektakl przygotowany był przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach. Następnie odbyły się dwa wykłady. Pierwszy pt. „Dlaczego do sądu? – odpowiedzialność prawna nieletnich” prowadzony przez panią podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Zaś drugi wykład pt. „Nie ufaj bezgranicznie – działania na rzecz walki z handlem ludźmi”  prowadzony był przez panią będącą starszym inspektorem tego samego wydziału. Konferencja była bardzo ciekawa i uświadomiła nam wiele ciekawych rzeczy. 

Przedstawicielki Samorządu Szkolnego podczas Konferencji

Występ uczniów Zespołu Szkół w Ostrożanach w programie profilaktycznym ,,SHOW"

 

SPRZĄTANIE CMENTARZY

    Jak ostatnio tradycja szkoły nakazuje, przed świętem Wszystkich Świętych pomagamy w uporządkowaniu cmentarzy znajdujących się na terenie naszej gminy. W poniedziałek 27 października klasa IIIa ze swoją wychowawczynią p. A. Maciejewską sprzątała katolicki cmentarz przy parafii w Siemiatyczach Stacji, a klasa IIIb z wychowawczynią p. K. Terebun – teren wokół cerkwi na Świętej Górze Grabarce. Oczywiście księża i siostry zakonne zapewniły nam wsparcie w postaci sprzętu i transportu. Wszyscy pracowali rzetelnie, solidnie i z wielkim zapałem. Praca została wynagrodzona cukierkami i pysznymi bułeczkami.  W związku z tym, że na Grabarce było mnóstwo pracy i klasa IIIb nie zdołała wszystkiego zrobić, w piątek 31 października pracę kończyli przedstawiciele klasy IIa i IIb z p. E. Purą.  

 

 

BUNTOWNICY – warsztat dotyczący agresji i przemocy

    W środę 29 października gościliśmy w naszej szkole przedstawicielki Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie. Przybyłe panie przeprowadziły w klasach drugich i trzecich godzinne warsztaty dotyczące agresji i przemocy. Warsztaty miały na celu ukazać skutki zachowań agresywnych, pomóc w zdobyciu wiedzy z zakresu agresji i przemocy, pomóc w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – dlaczego jesteśmy agresywni i jak możemy sobie radzić w trudnych sytuacjach, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania konfliktów, uczenie sposobów komunikowania się i podejmowania dojrzałych decyzji, zrozumienie i próba ukazania jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe w codzienności szkolnej i rówieśniczej.  Dzięki warsztatom uzupełniliśmy swoją wiedzę dotyczącą przyczyn i skutków agresji, a także dowiedzieliśmy jakie są dla nas najlepsze metody przy rozładowaniu napięcia i złości. 

 

HALLOWEEN

      W dniu 30 października Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował szkolny Halloween. Korytarze gimnazjum opanowały czarne kolory, kolorowe światło,  dynie poprzyklejane na drzwiach, no i różnego rodzaju zjawy, demony, zombie, potwory i upiory. Wiele osób wykazało się niesamowitą pomysłowością i umiejętnościami plastycznymi. Najlepsze, czyli najstraszniejsze przebrania zostały nagrodzone  drobnymi słodkościami. Cały przeraźliwy dzień zakończył się dyskoteką, na której wszyscy bawili się wyśmienicie.

 

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

     11 listopada obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. My również uczciliśmy ten dzień w poniedziałek 10 listopada podczas akademii. Pierwszą część przygotowali uczniowie klasy IIIb z wychowawczynią panią K. Terebun. Była to opowieść o drodze Polaków do odzyskania niepodległości przeplatana wierszami patriotycznymi. Oprawę muzyczną pod kierownictwem pana L. Ryszczuka, do tej części zapewnił chór szkolny który wykonał m.in. Legiony, Pierwsza Brygada, Warszawianka.  

        Po zakończeniu pierwszej części odbył się międzyklasowy konkurs na najładniejsze wykonanie piesni wojskowych i patriotycznych. Klasy miały do zaśpiewania m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Wojenko, Piechota, Rota i inne. Wszystkie wykonania oceniało jury w składzie: pan dyrektor K. Gietek, pani M. Olędzka, pan L. Ryszczuk. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa IIb, drugie klasa IIIa, a trzecie klasa IIa. Wszystkim wykonawcom gratulujemy i dziękujemy za patriotyczną, wzniosłą i radosną atmosferę.

Chór z panem L.Ryszczuk

Poczet flagowy

uczniowie klasy IIIB występujący w akademii

IIB

IIIA

IIA

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

       W czwartek 20 listopada nasze uczennice z klas IIIa Magdalena Zieniuk, Aleksandra Sacharczuk i IIIb Małgorzata Panasiuk, Oliwia Boguszewska, pod opieką pani K. Terebun wzięły udział w konkursie recytatorskim, który odbył się w Czartajewie. Konkurs zorganizowany był przez Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie. Brało w nim udział 21uczestników. Konkurs przebiegł w bardzo sympatycznej atmosferze, a nasze dziewczyny dały sobie świetnie radę. Mimo że nie zajęły żadnego miejsca recytowały swoje wiersze bardzo pięknie.

Opr. Magdalena Zieniuk

Aleksandra S.

Małgorzata P.

Magdalena Z.

 

 

VII TURNIEJ "TRZYMAJ FORMĘ"

       22 listopada 2014 w naszej szkole odbył się już VII Turniej "Trzymaj Formę". Turniej miał charakter rekreacyjno - sportowy i udział w nim wzięli uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Głównym celem turnieju była promocja zdrowia i integracja wszystkich uczestników. W trakcie turnieju była okazja, aby powspominać minione lata absolwentów naszej szkoły, a także dowiedzieć się o ich losach. Organizacją turnieju zajęła się pani A. Maciejewska i pan M. Stypułkowski.

       W ramach turnieju zorganizowano rozgrywki w piłce nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców. W rywalizacji dziewcząt uczestniczyły trzy zespoły: Szalone Dziewuszki (1 miejsce), Teletubisie (2), Wyindywidualizowane Indywidualistki (3). W turnieju chłopców zagrało 6 drużyn: Ogień Czartajew (1), IIIA (2), IIIB (3), Absolwenci (4), IB (5), WKS Romanówka (6). Uczestnicy podczas turnieju mieli możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez nasze panie z kuchni. Na koniec turnieju pan dyrektor Kazimierz Gietek, wręczył wszystkim drużynom nagrody i puchary. Zapraszamy  za rok.

Opr. M.Stypułkowski

 

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE

        W dniu 17 listopada w naszej szkole pracownicy Centrum „Progres” z Koluszek przeprowadzili trzygodzinne zajęcia profilaktyczne. Klasy trzecie wzięły udział w programie „Noe”, który pomógł uczniom zdobyć podstawowe wiadomości o uzależnieniu od alkoholu, współuzależnieniu, funkcjonowaniu dzieci żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym, czynnikach predysponującym do sięgania po alkohol. Elementem edukacyjnym i uświadamiającym wiele rzeczy było świadectwo osoby uwikłanej w problem alkoholowy. Klasy drugie brały udział w zajęciach: „Nie piję bo tak!”. Program miał na celu promowanie wartości abstynencji, sprzyjanie osobistym postanowieniom związanym z życiem wolnym od alkoholu. Klasy pierwsze uczestniczyły w programie „ Debata”. Te zajęcia wykorzystywały różne strategie profilaktyczne: zmianę przekonań normatywnych, sprzyjanie osobistym postanowieniom, odwołanie się do świata wartości oraz przekazanie wiedzy o konsekwencjach sięgania po środki psychoaktywne.  Zajęcia były bardzo ciekawe i wniosły wiele w nasze postrzeganie problemów dotyczących różnych uzależnień. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

 

PIERWSZE MIEJSCE W II MIKOŁAJKOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM

         Już po raz drugi Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie zorganizował Mikołajkowy Konkurs Matematyczny dla gimnazjalistów z naszego regionu. Do konkursu mogły zgłosić się maksymalnie dwa zespoły trzyosobowe z każdej szkoły. W rywalizacji 5 grudnia wzięło udział 15 grup m.in. z Ciechanowca, Platerowa, Nurca Stacji, Milejczyc, Perlejewa, Grodziska i Siemiatycz. Naszą szkołę reprezentował jeden zespół w składzie: Anna Bajena – IIIA, Karol Jaszczołt – IIIB i Łukasz Maksymiuk – IIB. Wszystkie zespoły miały do rozwiązania 42 zestawy po dwa zadania o różnym stopniu trudności. Po długiej i spokojnej pracy nasi uczniowie uplasowali się na pierwszym miejscu, za które otrzymali cenne nagrody. Wygranym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

 

 

 

SPOTKANIE NT. JĘZYKA ESPERANTO

        W piątek 5 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące języka esperanto. Dowiedzieliśmy się o początkach tego języka i o jego twórcy. Język esperanto jest językiem sztucznym mającym wiele wspólnych cech z językami indoeuropejskimi. Miał on być neutralnym i łatwym do nauki językiem przydatnym w międzynarodowej komunikacji, nie zastępującym jednak innych, narodowych języków. W praktyce do tego nie doszło, gdyż językiem międzynarodowym , tak jak dawniej łacina, a potem język francuski, stał się w XX wieku język angielski.

     Po zapoznaniu się z cechami tego języka, uczniowie nauczyli się kilku podstawowych zwrotów, co nie było dla większości żadną trudnością. Na koniec spotkania każdy uczestnik dostał płytę z piosenkami w języku esperanto. 

 

 

KONKURS MIKOŁAJKOWY

      Dnia 6 grudnia są Mikołajki - dzień wyczekiwany przez tych małych i przez tych dużych. W związku z tym wesołym dniem Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najciekawszą czapkę Mikołaja. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w piątek 5 grudnia. Osobami nagrodzonymi w tym konkursie byli: Patryk Niewiarowski, Damian Świetliński i Marek Demianowicz. Wygrani otrzymali z rąk pana dyrektora upominki w postaci książek.  

 

 

 

MIKOŁAJKI U YOUNGSTERÓW

      Już po raz drugi w naszej szkole realizowany jest program Youngster. W tym projekcie bierze udział 17 uczniów klas trzecich, którzy uczestniczą w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach języka angielskiego.  Program prowadzi pani M.Olędzka. W ciągu tygodnia uczniowie realizują trzy godziny zajęć, podczas których poszerzają swoją wiedzę i umiejętności z języka angielskiego. Uczestnicy w ramach programu zorganizowali sobie Mikołajki. Oto ich relacja:

       Co roku w wielu krajach nie tylko anglojęzycznych obchodzi się Mikołajki. Święto jest bardzo popularne również w Polsce. Obchodzimy je 6 grudnia, który w tym roku wypadł akurat w sobotę, więc zorganizowaliśmy 'szkolne Mikołajki' w piątek. Z tej okazji postanowiliśmy zrobić sobie oraz innym drobny poczęstunek i na zajęciach youngstera upiekliśmy gofry. Urządzenia i składniki przynieśliśmy poprzedniego dnia. Na zajęciach wylosowaliśmy przepisy (w języku angielskim oczywiście), później podzieliliśmy sie na 4 grupy. Wybraliśmy przepisy na gofry z makiem, z czekolada oraz te zwykłe. Najpierw przetłumaczyliśmy przepisy na język polski i wzięliśmy się do roboty. Wokół panowała świetna atmosfera, wszyscy sie śmiali i cieszyli. Każdy przejął sie swoim zadaniem. Po kilkudziesięciu minutach naszej ciężkiej pracy na stole można było zobaczyć efekty. Z ciasta które przygotowaliśmy wyszło nam na prawdę spora ilość przepysznych gofrów. Zaczęliśmy więc dekorować je wcześniej przygotowanymi owocami (czyli m.in.: mandarynkami, brzoskwiniami, ananasem, borówkami, granatem etc.) oraz bitą śmietaną i czekoladą. Wszystko było przepyszne.

  

 

KONKURS PRAWOSŁAWNEJ POEZJI RELIGIJNEJ RECYTOWANEJ I ŚPIEWANEJ

        8  grudnia w  Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się X Konkurs Prawosławnej Poezji Religijnej Recytowanej i Śpiewanej.  W poetyckich zmaganiach wzięło udział 70 uczniów szkół powiatu siemiatyckiego.  Z ust dzieci i młodzieży płynęły piękne poetyckie słowa wielbiące i wychwalające Stwórcę w języku rosyjskim, białoruskim, ukraińskim i polskim. Uczniowie wykonywali utwory autorów takich jak: A. Puszkin, ks. A. Bierezowiec, A. C. Chomiakow, N. Arseniewa, W. Kuzniecow, A. Mickiewicz, ks. M. Jakimiuk, M. Cyrkowa, I. Jazykowa, E. Skaczkow, T. Żurawlewa, L. Ogińska. Wykonawcy  zostali doskonale przygotowani do konkursu i występu przez swoich nauczycieli, rodziców i dziadków. Komisja pod przewodnictwem ks. Mitrata Eugeniusza Zabrockiego nagrodziła 25 osób w czterech kategoriach. Naszą szkołę reprezentowali: z klasy IIA Grzegorz Leoniuk, z IIIA – Kamila Makiej, Patrycja Zdrojewska, Magdalena Zieniuk, i z  IIIB – Klaudia Dudzicz, Małgorzata Panasiuk. Ostatnia nasza przedstawicielka zajęła II miejsce w kategorii gimnazjalnej i 15 grudnia wystąpiła podczas Wieczoru Poezji Prawosławnej wraz z innymi nagrodzonymi i wyróżnionymi. Organizatorem Konkursów i Wieczoru Poezji był Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach oraz Doradca Metodyczny ds. nauczania religii prawosławnej w Siemiatyczach.

 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

        W piątek 19 grudnia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i obsługa szkoły spotkali się na holu szkolnym bym obejrzeć Jasełka Bożonarodzeniowe. W tym roku zostały one przygotowane trochę niekonwencjonalnie przez uczniów klas trzecich pod kierownictwem ks. Janusza Awksietijuka. Podczas jasełek oprócz Maryi, Józefa i Dzieciątka pojawili się również rycerze i diabły. Całość przeplatana była kolędami i pastorałkami polskimi jak i prawosławnymi. Wszyscy oglądali z zaciekawieniem i w wielkim skupieniu. Tradycyjne dzielenie się opłatkiem odbyło się wcześniej podczas zorganizowanych przez poszczególne klasy - wigilii klasowych.

Spotkanie wigilijne klasy II a

Spotkanie wigilijne klasy III a

 

 

        Po jasełkach odbył się międzyklasowy konkurs w śpiewaniu wylosowanych wcześniej kolęd.

 

 

 

      Wygrała klasa IIIa, drugie miejsce zajęła IIa, a trzecie Ia. Wygrani od Samorządu Uczniowskiego otrzymali w nagrodę lody. Po klasowym przeglądzie  kolęd, również nauczyciele i obsługa szkoły zaśpiewali wspólną kolędę. Wypadli naprawdę dobrze. Również cała społeczność szkolna wspólnie wykonała kilka pastorałek i kolęd.

       Po życzeniach świąteczno – noworocznych przekazanych wszystkim przez pana dyrektora, w radosnych nastrojach wszyscy udali się na długą zimową przerwę świąteczną.

        Pracownicy szkoły oraz reprezentanci Rady Rodziców na czele z p. Przewodniczącą Teresą Stępkowską zostali zaproszeni przez dyrektora szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbyło się na stołówce szkolnej. 

 

 

CHOINKA NOWOROCZNA

        W ostatni piątek przed feriami 23 stycznia w szkole odbyła się choinka noworoczna. Pierwszym punktem zabawy były wybory Miss i Mistera Szkoły. Każdą klasę reprezentował chłopak i dziewczyna. Pary musiały rywalizować w różnych konkurencjach. Sprawdzano ich umiejętności autoprezentacji, logicznego myślenia, tańczenia, a także pomysł na przebranie. Ostatecznie rywalizację wygrali przedstawiciele klasy IIIB, czyli Patrycja Olszewska i Krzysztof Krasowski. Po koronacji wygranych rozpoczęła się dyskoteka prowadzona przez Roberta Boguszewskiego. Dodatkowym  punktem choinki była przygotowana przez panie z kuchni darmowa pizza i pączek dla każdego uczestnika dyskoteki. Wszyscy bawili się wyśmienicie i czekają  na kolejną dyskotekę.

 

FERIE ZIMOWE

Ferie zimowe to od dawna wyczekiwany przez gimnazjalistów okres odpoczynku od codziennych zajęć lekcyjnych. Uczniowie często wyjeżdżają na obozy, do krewnych lub… przychodzą do szkoły, aby wraz ze swoimi nauczycielami w miłej atmosferze pożytecznie spędzić czas. Tak też było w tym roku. Grono pedagogiczne Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach przygotowało dla swych uczniów bardzo interesującą ofertę spędzania wolnego czasu. Można było skorzystać z zajęć sportowych, informatycznych i wychowawczych. Zorganizowane zostały dwa wyjazdy, w ramach których gimnazjaliści uczestniczyli w seansie kinowym oraz doskonalili technikę jazdy na łyżwach.

4. lutego odbyły się zajęcia pieczenia blinów wg receptury rosyjskiej, zorganizowane przez nauczyciela języka rosyjskiego p. K.Janczuk. Grupka uczniów z dużym zaangażowaniem wzięła się do rozczyniania ciasta i pieczenia naleśników. Do degustacji blinów z kawiorem zaproszono dyrektora szkoły, pana K.Gietka, który pochwalił uczniów za ich trud oraz udzielił kilku cennych wskazówek odnośnie organizacji pracy w kuchni. Pozostali pracownicy szkoły również zostali poczęstowani blinami.

Zorganizowano też zajęcia kulinarne dotyczące kuchni amerykańskiej. Uczennice klas trzecich wraz z p. M.Olędzką usmażyły prawdziwe amerykańskie placki z oryginalnym syropem klonowym, a następnie upiekły muffinki z owocami i czekoladą. Dekorowanie babeczek nie miało końca. Wypieki smakowały nie tylko ich twórcom, ale również personelowi szkoły.

Uczniowie nie kryli zadowolenia, że nauczyli się piec rosyjskie bliny i amerykańskie placki. Podobne zajęcia zorganizowane zostaną również w przyszłym roku, ale ich tematyka na razie pozostanie tajemnicą.

Opr. K.Janczuk, M.Olędzka

 

WIZYTA JEGO EKSCELENCJI BISKUPA TADEUSZA PIKUSA

        W czwartek 19 lutego w naszej szkole gościliśmy Jego Ekscelencję Biskupa Tadeusza Pikusa wraz z księdzem Tomaszem Szmurło oraz ks. kan. Janem Kocem. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, m.in. wójt gminy Edward Krasowski, pracownicy Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, duchowni obu wyznań, Rada Pedagogiczna, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Na początku pani Katarzyna Terebun w imieniu pana dyrektora i całej społeczności szkolnej serdecznie przywitała przybyłych gości oraz krótko scharakteryzowała naszą placówkę. Następnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia części słowno – muzycznej, której przyświecało motto „Nie lękajcie się bo Chrystus Was kocha, a miłość wszystko zwycięża”. W wykonaniu uczniów mogliśmy usłyszeć wiersze księdza Jana Twardowskiego oraz Karola Wojtyły, między którymi pojawiła się m.in. Barka oraz Modlitwa Okudżawy.  Na zakończenie Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Pikus skierował do zebranych wiele ciepłych słów nawiązujących do słów papież Jana Pawła II, będących mottem spotkania oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Po spotkaniu ogólnym szacowny Gość spotkał się z Radą Pedagogiczną oraz pracownikami szkoły, podczas którego złożył pamiątkowy wpis w Kronice Szkolnej. Wizyta ta na pewno pozostanie długo w naszych sercach i pamięci.

 

AUDYCJA MUZYCZNA „MUZYKA BAROKU”

      W środę 4 marca gościliśmy w szkole zespół „Classic Trumpet Quartet”. Zespół działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku i składa się z profesjonalnych muzyków. Nasi goście zaprezentowali nam muzykę baroku. Mogliśmy usłyszeć w ich wykonaniu m.in. chorał i Fughette Jana Sebastiana Bacha, Glorie In Exelsis, Suite di Concertato i Judę Machabeusza G.F. Handla, Aidę Verdiego i Trumpet Voluntary Henry’ego Purcella. Muzycy przedstawili i opisali instrumenty na których grali oraz historię ich powstania. Na koniec audycji członkowie zespołu opisali sposób wydobycia dźwięków na trąbce oraz zaaranżowali pokazową lekcję z osobami wybranymi z publiczności. Muzycy pokazali wybranym uczniom sposób wydobycia dźwięków na instrumencie, następnie wybrańcy zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom to czego się nauczyli. Wszyscy występujący mimo małych problemów zaprezentowali się wyśmienicie.

   Kontakt z muzyką na żywo w formie audycji nie tylko robi niezwykłe wrażenie na młodzieży, ale przez to, że koncerty odbywają się w szkole są wygodnym uzupełnieniem programu szkolnej edukacji.

 

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW

            W dniu 18 marca 2015roku Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach odwiedziła grupa pięciolatków ,,Słoneczka’’ z przedszkola numer 3 pod opieką Pań wychowawczyń: Agnieszki Ilczuk, Grażyny Wilczyńskiej i Ewy Kamińskiej. Dzieci uczestniczyły w lekcji biologii prowadzonej przez Panią Agnieszkę Malinowską z pomocą uczennic z klasy IIIA: Anny Bajeny, Aleksandry Sacharczuk i Magdaleny Zieniuk – przewodniczącej Samorządu Szkolnego. Obejrzały model szkieletu ludzkiego (poznały części budowy wewnętrznej swojego ciała: serce, płuca, żołądek i inne narządy, których modele plastikowe mogły dotknąć), obserwowały preparaty mikroskopowe tkanek roślinnych, zwierzęcych i słuchały śpiewu ptaków. Maluchy w nagrodę za aktywny udział w zajęcia ciach otrzymały karteczki – kolorowanki ze zwierzętami  i ,,Dyplom badaczy przyrody’’.

Opr. Agnieszka Malinowska

 

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

      W piątek 21 marca świętowaliśmy w szkole pierwszy dzień wiosny. Wszystkie klasy pierwsze i drugie wzięły udział w wiosennym konkursie międzyklasowym. Niestety klasy trzecie nie wzięły udziału w rywalizacji, gdyż udały się na dni otwarte do Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

     Klasy rywalizowały w kilku wesołych kategoriach. Uczniowie musieli m.in. wykonać marzannę według swojego pomysłu oraz ciekawie opisać jej wygląd, a także przygotować przebranie Pana Wiosny. Pozostałe konkurencje to: ułożenie wierszyka związanego tematycznie z wylosowanym wiosennym wyrazem, narysowanie obrazka na którym miały się znaleźć podane przez prowadzących wiosenne  elementy, recytacja wiersza i jego ilustracja ruchem.

     Po wykonaniu wszystkich zadań i podliczeniu punktów zwycięzcami została klasa IIa. W nagrodę uczniowie w poniedziałek nie byli pytani i nie mieli zadanej żadnej pracy domowej.      

 

          

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2015

      W dniach 21 – 23 kwietnia bieżącego roku, po raz kolejny odbył się egzamin gimnazjalny. Egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i części dotyczącej języka obcego nowożytnego. Część humanistyczna składała się z zadań z zakresu języka polskiego oraz zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego miały formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajdowała się dłuższa wypowiedź pisemna, która zaskoczyła wszystkich. Każdy spodziewał się jakiejś rozprawki, ale do napisania było opowiadanie. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie miały tylko formę zamkniętą. Część matematyczno-przyrodnicza składała się z zadań z zakresu matematyki (zadania zamknięte i otwarte) oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii (zadania zamknięte).  W części dotyczącej języka obcego nowożytnego nasi gimnazjaliści dokonywali wyboru jednego z dwóch języków: angielskiego lub niemieckiego.

Egzamin  w tym roku pisało 50 uczniów. A na wyniki zmagań naszych gimnazjalistów będziemy czekać do 19 czerwca.

MŁODZI GŁOSUJĄ    

      W czwartek 30 kwietnia uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim programie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej  „Młodzi głosują – wybory prezydenckie 2015".

Komisja wyborcza w składzie: Daniel Korzeniewski, Paweł Niewiarowski, Konrad Niewiarowski i Jakub Boguszewski nadzorowała przebieg wyborów oraz sporządziła protokół w myśl którego frekwencja wyniosła 87% ,a wybory wygrał Janusz Korwin –Mikke .

Udział uczniów i uczennic w młodzieżowych wyborach to szansa zdobycia praktycznej wiedzy na temat procedur wyborczych oraz wypowiedzenia swojego zdania w ważnych dla kraju sprawach.

Opr. Elżbieta Czerwiec

 

MAJOWE ŚWIĘTA

      Uczniowie klasy I A przygotowali akademię dla uczczenia ważnych świąt państwowych i narodowych, które obchodzimy na początku maja.

Młodzi artyści przypomnieli gimnazjalistom etymologię Święta Pracy oraz okoliczności ustanowienia Święta Flagi Państwowej. Wspominając święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie zabrakło fragmentów pochodzących z pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, której oryginalny tekst z niejaką trudnością przytaczali pierwszoklasiści. Na zakończenie akademii wspomniano rocznicę zakończenia II wojny światowej. Tremę i emocje towarzyszące występującym uczniom wynagrodziły gromkie brawa publiczności. Pierwszoklasistów wspomagał nasz niezawodny chór, który wykonywał pieśni okolicznościowe .

      Akademię uświetnił również występ zespołu „Małe Podlasie”, który zaprezentował polskie tańce narodowe tj. polonez, mazur, krakowiak, kujawiak. Publiczność z zachwytem oglądała występujących,  zwłaszcza wyczyny taneczne naszego ucznia  Grzegorza Leoniuka.

 Opr. Elżbieta Czerwiec

 

 

            21 maja 2015 roku w wieku 70 lat zmarł Henryk Świerżewski. Był absolwentem wychowania plastycznego i techniki w Studium Nauczycielskim w Ełku oraz w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Pan Henryk był wieloletnim nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej w Czartajewie, Szkole Podstawowej nr 1 w Siemiatyczach oraz w naszym gimnazjum. Był wychowawcą młodzieży, przewodnikiem turystycznym oprowadzającym turystów po najpiękniejszych zakątkach Siemiatycz i Podlasia, organizatorem obozów wędrownych, wycieczek i rajdów pieszych. Przez wiele lat grupy mieszkańców i turystów prowadzone przez Henryka Świerżewskiego podążały Rajdem Śladami Powstania Styczniowego. Wiele razy był nagradzany odznakami i medalami m.in. Srebrna Odznaka  „Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży” , „Medal Komisji Edukacji Narodowej”, „Złota Honorowa Odznaka PTTK”, Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”.

 

NASZE UCZENNICE W SEJMIE DZIECI I MŁODZIEŻY    

        Weronika Żochowiec i Eliza Mickiewicz zostały posłankami województwa podlaskiego w XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży .

W projekcie brały udział dwuosobowe zespoły uczennic i uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Tegoroczne zadanie rekrutacyjne polegało na  zaangażowaniu uczniów i uczennic w działania na rzecz swojej szkoły i swojego najbliższego otoczenia. Przebiegało ono pod hasłem „Jakiej przestrzeni potrzebuje młodzież” ?  Swoje działanie dziewczyny nazwały „Bo jak nie my, to kto ?”. Badania dotyczyły okolicy siemiatyckiego amfiteatru - miejsca, które powinno być chlubą naszego miasta i przyciągać do siebie młodzież.

1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka  Weronika i Eliza zasiadły w ławach sejmowych, uczestnicząc w XXI sesji Sejm Dzieci i Młodzieży. Opiekunką dziewczyn była pani Elżbieta Czerwiec. 

 

 

DZIEŃ DZIECKA

      Dnia 1.06.2015 roku w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się dzień sportu szkolnego. W konkurencjach typu: piłka nożna chłopców i dziewcząt, siatkówka, sztafeta, tenis stołowy, szachy, hula hop, rzut do kosza, piłkarzyki  udział wzięły wszystkie klasy naszej szkoły. Po zaciekłej rywalizacji we wszystkich konkurencjach ostateczne wyniki były następujące: IIIb – I miejsce (72pkt), IIIa – II miejsce (64pkt), IIa – III miejsce (39pkt), IIb – 38pkt, Ib – 38pkt, Ia – 35pkt. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe puchary, zaś główną nagrodą za I miejsce był wyjazd do parku linowego w Wólce Nadbużnej. Na koniec każdy uczeń otrzymał również z okazji Dnia Dziecka batonik z napojem. Mimo męczącego i pełnego wrażeń dnia wszyscy wrócili do domów bardzo zadowoleni. 

 

 

DZIEŃ OTWARTY

      Dnia 10.06.2015 w naszej szkole odbyły się dni otwarte dla VI klas szkoły podstawowej . Zaczęły się one o godz. 8:15. Uczniowie szkół z Tołwina i Czartajewa licznie zebrali się na hali gimnastycznej naszej szkoły. Gości przywitała pani Katarzyna Terebun oraz uczennice trzecich klas : Aleksandra Sacharczuk i Anna Bajena.  W trakcie spotkania uczniowie mogli obejrzeć dwa przedstawienia. Jedno przygotowane było przez panią Katarzynę Terebun i kółko teatralne, a drugie przez  panią Katarzynę Sadowską i uczniów klas drugich. Po obejrzeniu przedstawień odbyło się wręczanie nagród uczniom ze szkół Gminy Siemiatycze, którzy brali udział w  konkursie plastycznym z zakresu profilaktyki pt: "STOP ALKOHOLIZMOWI". Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i zaproszeni do zwiedzanie szkoły. Na koniec spotkania na stołówce czekała na wszystkich słodka niespodzianka w postaci pączków. 

 

 

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA

          W dniach 15 – 20.06.2015r w Gimnazjum Gminnym w Siemiatyczach odbyła się wymiana polsko – niemiecka. W wymianie uczestniczyli uczniowie szkoły niemieckiej Fontane – Schule z Menz oraz uczniowie klas pierwszych Gimnazjum Gminnego. Wymiana miała na celu zintegrowanie oraz poszerzenie znajomości języka niemieckiego i angielskiego jak również poznanie kultury i zwyczajów niemieckich sąsiadów. Wspólne wyjazdy oraz uczestnictwo w różnych imprezach pozwoliło na bliższe zapoznanie się. Obie grupy bardzo chętnie spędzały wspólnie czas. Na początku uczniowie wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych w Parku linowym w Wólce Nadbużnej, następnie zwiedzili Świętą Górę Grabarkę, Muzeum w Tykocinie, Kiermusy. Podlasie również pokazało swoje uroki – uczestnicy odwiedzili Zakład zielarski i Ogród botaniczny w Korycinach. Najbardziej jednak podobały się dziewczętom i chłopcom: basen w Hajnówce, kręgielnia w Siemiatyczach i Muzeum w Białowieży. Podczas pożegnalnego spotkania młodzież wymieniła się prezentami. Czekamy na kolejne odwiedziny!!!

Opr. Agnieszka Malinowska

 

BAL GIMNAZJALNY

        W bieżącym roku szkolnym, wzorem lat ubiegłych, odbył się długo wyczekiwany przez trzecioklasistów bal gimnazjalny. 24 czerwca w restauracji „Echo” zgromadzili się uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście: dyrektor Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach, wychowawcy klas trzecich, nauczyciele.

       Po tradycyjnym polonezie i przemówieniach gospodarzy oraz gości, rozpoczęła się trwająca do białego rana zabawa. Wszyscy byli zachwyceni bardzo miłą atmosferą i dobrą oprawą muzyczną. Największe podziękowania należą się rodzicom, którzy zaplanowali i zorganizowali całą imprezę.

       Młodzież bawiła się wspaniale. Uczestnicy stwierdzili, że bal był bardzo fajny i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

 

KONKURS NA NAJLEPSZĄ FREKWENCJĘ

         Na początku czerwca Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs dla wszystkich klas. W konkursie brana pod uwagę była frekwencja uczniów oraz ilość uwag w miesiącu czerwcu. Po przeliczeniu i przeanalizowaniu wszystkich danych konkurs wygrała klasa IA. Nagrodę w postaci pysznego tortu zwycięzcom wręczył pan dyrektor. Klasie IA serdecznie gratulujemy wygranej.

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

2014 - 2015

         W dniu 26.06.2015  Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach pożegnało kolejnych 48 absolwentów, którzy jako czternasty rocznik  zakończyli edukację w tej szkole.

         W tym dniu swoją życiową przygodę ze szkołą zakończył również  Jej dyrektor – mgr GIETEK Kazimierz.  W szkołach przepracował łącznie 33 lata będąc kolejno:

- Od 1.09.1982 – 31.08.1986  nauczycielem w SP w Czartajewie

- Od 1.09.1886 – 31.08.1991 roku z-cą dyrektora SP w Czartajewie

- 0d 1.09.1991 – 31.08.1992 roku nauczycielem SP Nr 3 w Siemiatyczach

- Od 1.09.1992 – 31.08.1999 dyrektorem SP w Czartajewie

- Od 1.09.1999 – 31.08.2015 dyrektorem Gimnazjum Gminnego w Siemiatyczach.

       W latach 2000 – 2002 pracował  również w LO w Siemiatyczach oraz ZDZ w Siemiatyczach. Swoją pracę zawodową związał z Gminą Siemiatycze, wychowując i kształcąc tysiące młodych ludzi. Ze względu na stan zdrowia  pożegnał się z pracą nauczyciela, menadżera oświaty, wychowawcą. Był pierwszym dyrektorem tej szkoły, kierował Nią i poświęcił Jej 16 lat. W 1999 roku adoptował budynek (biurowiec PKS) na potrzeby nowo powstającego Gimnazjum Gminnego. W latach 2001 – 2003 budował salę sportową.  W czasie Jego pracy w tej szkole uczyło się łącznie 1203 uczniów.  

 Pan Gietek dziękuje wszystkim Pedagogom i Pracownikom Szkoły za współpracę i za to, że pomogli Mu realizować Jego życiowe powołanie.   

                                                                              

 

Aktualności

Kontakt

  • Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach
    Gimnazjum Gminne w Siemiatyczach
    ul. Kościuszki 88
    17-300 Siemiatycze
  • 85 - 656 15 52 Sekretariat


Galeria zdjęć